Една е внесената в парламента кандидатурата за управител на НЗОК. В понеделник вечерта приключи срокът за подаване на кандидатури за ново ръководство на здравния фонд. Единствената кандидатура, внесена от групата на Продължаваме промяната-Демоктратична България, е на Станимир Михайлов, който от февруари 2022 е председател на Съвета на директорите на МБАЛ “Лозенец” и е с богат опит в сферата на финансите.
Процедурата по избор на нов председател на НЗОК започна отново, след като миналата седмица номинираната от ГЕРБ-СДС Иванка Динева се оттегли изненадващо, а парламентът не избра единственият друг кандидат – проф. Жени Стойчева, издигната от БСП. Безпрецедетната ситуация, при която на практика се създаде риск Касата да остане без легитимно ръководство, стана и повод депутатите ударно да започнат да променят нормативната база, касаеща управлението на НЗОК. Oт ГЕРБ-СДС предложиха при предсрочно прекратяване на правомощията на титуляра, подуправителят да може да управлява безсрочно, което и депутатите приеха на второ четене на промените в ЗЗО в ресорната комисия. От „Има такъв народ“ бяха внесли предложение за ограничение от два месеца за изпълняването на длъжността. Така, докато бъде избран новият управител, институцията, разпределяща над 7 млрд. лв. в здравния сектор, ще се представлява от подуправителя Йорданка Пенкова.
Михайлов ще бъде изслушан на извънредно заседание, насрочено за 24 юли, понеделник, в парламентарната комисия по здравеопазване.
Кой е Станимир Михайлов?
Михайлов е избран след вътрешно оценяване на 7 кандидата при 10 ясни критерия, заявяват от ПП-ДБ. В мотивите към кандидатурата се подчертава, че Михайлов има необходимите качества да бъде успешен управител на НЗОК, както и да работи в интерес на здравноосигурените граждани на България, и да допринесе за общественото доверие към здравната каса. Сред един от основните критерии, за издигането на кандидатурата му е дългогодишният му опит във финансово икономическата сфера и професионален опит в областта на управлението на здравеопазването.
Станимир Боянов Михайлов е завършил висше образование с образователна степен „Магистър” и с призната квалификация „Икономист”. Има над 15 години стаж в банковата система. От 2002 до 2005 година е ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси към посолството на България в Лисабон, Португалия.
Михайлов има опит и в сферата на здравното осигуряване. Съучредител и член на Българо-Португалската търговска Камара. Работи активно за развитие на дейността на болницата, подобряване на финансовото й състояние и привличането на висши медицински кадри, посочват от ПП. Според справка в Търговския регистър Михайлов е и в Съвета на директорите на БАЛКАН КРЕДИТ, занимаваща се с предоставяне на заеми на физически и юридически лица, външна и вътрешна търговия и други.