За проблеми със специалността медицинска онкология предупреждат от Българската национална асоциация по онкология (БНАО). Публикуваме текста на тяхното писмо, изпратено до здравния министър без редакция.
УВАЖАЕМИ ПРОФ. ХИНКОВ,
Медицинска онкология е една от малкото Европейски специалности, съществуващи у нас. Тя е включена в Приложение №1 на Наредба 34 за придобиване на специалност в системата на здравеопазването през 2007 г (ДВ бр.7/23.01.2007 г.) От 03.03.2011 г. тя е част от списъка на акредитираните Европейски специалности.
Лекарственото противотуморно лечение е най-динамично развиващата се област от онкологичната наука, където научните открития са ежедневие. През последните 25 години в клиничната практика навлязоха високоефективни таргетни терапии, както и имунотерапия. Те промениха коренно съдбата на определени групи болни с онкологични заболявания, удължиха безрецидивния период, увеличиха преживяемостта. Това са групи болни с белодробен карцином, рак на млечната жлеза, малигнен меланом, светлоклетъчен карцином на бъбрека, хематологични заболявания и др.
Специалността „Медицинска онкология“ е не само придобивка, но и отговорност. Изискванията към нея са детайлно изложени в т.н. ESMO ASCO Global Curriculum in Medical Oncology – съвместно ръководство на Европейската Асоциация по Медицинска Онкология и Американската Асоциация по Клинична Онкология https://www.esmo.org/careerdevelopment/global-curriculum-in-medical-oncology.
За съжаление у нас отклоненията от тези изисквания са много, което води до девалвиране на специалността Медицинска онкология и риск от санкции от страна на ESMO Educational Committee, вкл. риск от изключване на страната ни от списъка със страни с призната Европейска специалност Медицинска онкология. Основното нарушение е приравняване на специалността „Онкология“, съществуваща у нас до 2007 г., с „Медицинска онкология“ в Приложение 2 към Наредба №1 от 22.01.2015 г.
В становище до Министъра на здравеопазването още през 2018 г. беше предложено коригиране на Приложение 2, като „Медицинска онкология“ бъде приравнена към „Вътрешни болести + Онкология“. Специалност „Онкология“ притежават различни специалисти – хирурзи, гинеколози, УНГ специалисти, дерматолози – колеги, които никога не са прилагали в практиката тази толкова специфична терапия, а именно лекарственото противотуморно лечение. Изискването към специалистите – медицински онколози е да имат поне 2-годишно обучение по Вътрешни болести, последвани от 3-годишно обучение по Медицинска онкология.
Парадоксално е, че в изпитни комисии по Медицинска онкология, в лекарствени комисии за определяне на тази специфична и скъпоструваща терапия, фигурират колеги, които нямат нищо общо с тази специалност. Всички те са прекрасни специалисти в своята област, но нямат юридическо основание да определят лекарственото лечение на онкологично болни. Дори настоящият Експертен борд по Медицинска онкология към МЗ, назначен от министър Меджидиев е с координатор, който няма специалност Медицинска онкология. Тези факти налагат коренна промяна и в Медицински стандарт „Медицинска онкология“.
Друг огромен проблем е липсата на обучение по тази специалност, съществуваща вече 16 години. Мястото за това обучение е Медицинският университет – както за студенти, така и за специализанти. В момента държавният изпит по Медицинска онкология се провежда в частна болница.
Уважаеми г-н Министър,
Като представител на България в ESMO за периода 2006-2013 г. проф. Константа Тимчева беше пряк участник в процедурите по признаването и у нас, и няма как да бъдем безразлични като професионална общност към това, което се случва с Европейската специалност „Медицинска онкология“. Вместо да се гордеем с нея и да се стремим да подобряваме обучението и приложението и в практиката, ние я унищожаваме бавно, но сигурно. Надяваме се на съдействие от Ваша страна за коригиране на основните нарушения в тази изключително важна за нашите пациенти специалност.