Предупреждават за проблеми със специалността медицинска онкология

За проблеми със специалността медицинска онкология предупреждат от Българската национална асоциация по онкология (БНАО). Публикуваме текста на тяхното писмо, изпратено до здравния министър без редакция.

УВАЖАЕМИ ПРОФ. ХИНКОВ,

Медицинска онкология е една от малкото Европейски специалности, съществуващи у нас. Тя е включена в Приложение №1 на Наредба 34 за придобиване на специалност в системата на здравеопазването през 2007 г (ДВ бр.7/23.01.2007 г.) От 03.03.2011 г. тя е част от списъка на акредитираните Европейски специалности.

Лекарственото противотуморно лечение е най-динамично развиващата се област от онкологичната наука, където научните открития са ежедневие. През последните 25 години в клиничната практика навлязоха високоефективни таргетни терапии, както и имунотерапия. Те промениха коренно съдбата на определени групи болни с онкологични заболявания, удължиха безрецидивния период, увеличиха преживяемостта. Това са групи болни с белодробен карцином, рак на млечната жлеза, малигнен меланом, светлоклетъчен карцином на бъбрека, хематологични заболявания и др.

Специалността „Медицинска онкология“ е не само придобивка, но и отговорност. Изискванията към нея са детайлно изложени в т.н. ESMO ASCO Global Curriculum in Medical Oncology – съвместно ръководство на Европейската Асоциация по Медицинска Онкология и Американската Асоциация по Клинична Онкология https://www.esmo.org/careerdevelopment/global-curriculum-in-medical-oncology.

За съжаление у нас отклоненията от тези изисквания са много, което води до девалвиране на специалността Медицинска онкология и риск от санкции от страна на ESMO Educational Committee, вкл. риск от изключване на страната ни от списъка със страни с призната Европейска специалност Медицинска онкология. Основното нарушение е приравняване на специалността „Онкология“, съществуваща у нас до 2007 г., с „Медицинска онкология“ в Приложение 2 към Наредба №1 от 22.01.2015 г.

В становище до Министъра на здравеопазването още през 2018 г. беше предложено коригиране на Приложение 2, като „Медицинска онкология“ бъде приравнена към „Вътрешни болести + Онкология“. Специалност „Онкология“ притежават различни специалисти – хирурзи, гинеколози, УНГ специалисти, дерматолози – колеги, които никога не са прилагали в практиката тази толкова специфична терапия, а именно лекарственото противотуморно лечение. Изискването към специалистите – медицински онколози е да имат поне 2-годишно обучение по Вътрешни болести, последвани от 3-годишно обучение по Медицинска онкология.

Парадоксално е, че в изпитни комисии по Медицинска онкология, в лекарствени комисии за определяне на тази специфична и скъпоструваща терапия, фигурират колеги, които нямат нищо общо с тази специалност. Всички те са прекрасни специалисти в своята област, но нямат юридическо основание да определят лекарственото лечение на онкологично болни. Дори настоящият Експертен борд по Медицинска онкология към МЗ, назначен от министър Меджидиев е с координатор, който няма специалност Медицинска онкология. Тези факти налагат коренна промяна и в Медицински стандарт „Медицинска онкология“.

Друг огромен проблем е липсата на обучение по тази специалност, съществуваща вече 16 години. Мястото за това обучение е Медицинският университет – както за студенти, така и за специализанти. В момента държавният изпит по Медицинска онкология се провежда в частна болница.

Уважаеми г-н Министър,

Като представител на България в ESMO за периода 2006-2013 г. проф. Константа Тимчева беше пряк участник в процедурите по признаването и у нас, и няма как да бъдем безразлични като професионална общност към това, което се случва с Европейската специалност „Медицинска онкология“. Вместо да се гордеем с нея и да се стремим да подобряваме обучението и приложението и в практиката, ние я унищожаваме бавно, но сигурно. Надяваме се на съдействие от Ваша страна за коригиране на основните нарушения в тази изключително важна за нашите пациенти специалност.