Препоръка: Работодателите да осигуряват възможност за продължаващо медицинско обучение на лекарите

Работодателите трябва да осигурят възможност за продължаващо медицинско обучение (ПМО) и продължаващо професионално развитие на лекарите. Това се отнася особено силно за периоди, съпъствани с трудни обстоятелства като изминалата пандемия от COVID-19. Тази препоръка се посочва в становище на UEMS (Европейски съюз на медицинските специалисти), разпространено от Българския лекарски съюз. В него се отбелязва, че пандемията от COVID-19 е оказала големи последици върху работата на медицинските пециалисти в целия свят, особено по отношение на работното натоварване, свързано с диагностицирането и лечението на пациентите.

Пандемията обаче е имала и огромно влияние върху продължаващото медицинско обучение и продължаващото професионално развитие на лекарите. Бяха отменени срещи на живо и повечето събития се провеждаха виртуално. В повечето европейски страни броят на обученията беше значително намален. Пандемията има големи последици за бъдещето на професионалното медицинско обучение и професионално развитие за европейските специалисти, дори след като започва да заглъхва в резултат на кампанията за ваксинация, предупреждават от UEMS. Тя показа, че е от съществено значение здравеопазването да се адаптира непрекъснато към нови знания, пореди което надграждащата квалификация на лекарите трябва да бъде приоритет за работодателите, се казва още в позицията.

В тази връзка от Европейския съюз на медицинските специалисти посочват, че работодателите трябва да осигурят възможност за ПМО и професионално развитие за специалистите, особено по време и след такива трудни обстоятелства. Това включва осигурено време за онлайн обучения, хибридни срещи и такива на живо. Специалистите от тяхна страна трябва също да поемат ангажимент не само за участие, но и за регистриране и отчитане на годишните си обучения в подобни активности.

Обучения за диагностицирането, лечението и предотвратяването на COVID-19 инфекции трябва да бъдат приоритет за европейските специалисти с цел да бъдат добре подготвени за лечение на настоящи и бъдещи пациенти с COVID-19. 

Пандемията също показа, че е възможно да се намали административното бреме за лекарите, за да могат те да се концентрират върху основната си задача – да лекуват пациенти. Това трябва да бъде сигнал за работодателите да намалят административните задачи за лекарите и да им позволят да използват освободеното време за ПМО и професионално развитие, допълват от UEMS.

С цялото им становище може да се запознаете ТУК.