„Надявам се парламентът, когато заработи като такъв, да продължи политиката, която беше започната – с реално изместване на финансова тежест към извънболнична помощ, защото без пари не може да се правят реформи”. Това заяви председателят на БЛС д-р Иван Маджаров преди днешната среща между Управителния съвет на Българския лекарски съюз и Надзорния съвет на НЗОК, на която официално започнаха преговорите за Националния рамков договор за медицинските дейности в периода 2023-2025 г. Припомняме, поради политическата криза у нас, те се водят в условия на липса на нов бюджет на фонда за тази година и при удължаване на параметрите на този от 2022 година. Наскоро служебният кабинет взе решение и предложи на парламента да удължи действието на удължителния закон за бюджета. Предложението се отнася както за държавния бюджет, така и на този на държавното обществено осигуряване на Националната здравноосигурителна каса, запазвайки по този начин превеса на средствата в болничната помощ. Това съотношение се запази и в проекта за нов бюджет на Касата за 2023 година, който обаче няма изгледи да бъде приет скоро.
Иначе, сред пунктовете, по които двете страни са постигнали съгласие след днешната среща, е общопрактикуващите лекари да нямат лимит в направленията, издавани за диспансеризация. За целта обаче е нужно приемането на нов бюджет на Касата за 2023 година. „Това е добрата новина – общопрактикуващите лекари няма да бъдат ограничавани в диспансерното наблюдение на пациентите“, заяви д-р Маджаров.
Постигнато е и принципно съгласие за прехвърляне на до 10% от леглата от клиники със сходен профил, което по думите му ще позволи по-голяма гъвкавост в работата на лечебните заведения. Сред спорните моменти в преговорите е размерът на санкциите при констатирани нарушения, като от съсловната организация не приемат предложенията на Касата за техния значителен ръст с аргумента, че той е неопрадвано висок. „Не сме съгласи с предложението за трикратно увеличение от страна на Касата, което не почива на никава плогика“, посочи д-р Маджаров преди началото на днешната среща.
От БЛС настояват и при констатирани нарушения от един вид да се налага една санкция, а не те да се кумулират. След края на срещата две страни я определиха за конструктивна и с постигнато разбирателството по спорните моменти, включително и по темата за санкциите. Конкретно обаче в какъв размер ще бъдат те ще бъде уточнено.
„Темата за отговорността и размера на санкциите касае изключително много разпоредби на рамковия договор. Обсъжда се облекчаване на лекарите при определен тип нарушение при първа проверка. Това, което не сме изчистили, е кой случай да наречем първи и трябва да се подходи много внимателно към дефиницията първи случай, за да не използва той за злоупотреби“, коментира д-р доц. Момчил Мавров, председател на Надзорния съвет на НЗОК. „Взехме единодушно решение, че за първи път ще направим контрола в касата методичен в началото за всеки изпълнител“, посочи от своя страна д-р Маджаров.
Друга тема, по която има съгласие между страните е, преподавателите-ръководители на катедри, да бъдат включвани и като изпълнители на медицинска дейност.
Липсата на нов бюжет на фонда обаче е бариера за разговорите за новите цени и обеми на дейностите.
„Притеснени сме от липсата на нов бюджет“, заяви д-р Маджаров в отговор на Medical News. Tой припомни, че нов НРД може да се подпише едва след приемане на редовен бюджет на НЗОК. Заради ситуацията от съсловната организация най-вероятно ще предложат подписването на анекс към настоящия НРД, който обаче не засяга финансовата част от преговорите. „Въпреки липсата на бюджет, е важно да има нова текстова част в огромния обем на НРД“, посочи председателят на БЛС.
“Ние работим в условия на удължителен закон и евентуално втори удължителен закон, което означава, че трябва да се придържаме към рамката на бюджета на миналата година”, отбеляза и доц. Мавров.
Предложенията на БЛС и НЗОК около новия НРД може да видите тук.
Полина Тодорова