Напредват проучванията на терапии за Алцхаймер в ранен стадий

Експериментално лекарство, прилагано при Болест на Алцхаймер, показва обнадеждаващи резултати в голямо клинично изпитване, информират световните агенции. Медикаментът донанемаб на компанията Eli Lilly показва забавяне с повече от една трета в намаляването на способността на пациентите да мислят ясно и да изпълняват ежедневните задачи.

Препаратът действа като премахва натрупванията на плаки в мозъка, известни като амилоид, които са отличителен белег на болестта на Алцхаймер. Припомняме, големи очаквания в тази насока се приписват и на друг разработен наскоро медикамент – леканемаб на производителите на лекарства Biogen и Eisai, който получи одобрение на Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) в началото на годината. Лекарства обаче действат само в най-ранните стадии на заболяването – преди мозъкът да е твърде увреден.

След положителните резултати и при донанемаб при хора с ранна симптоматична болест на Алцхаймер, от Lilly обявиха, че планират да подаде заявление за одобрение от FDA до края на юни.

Въпреки позитивните новини около новия медикамент, BBC припомня, че в хода на изпитването са съобщени три смъртни случая на хора, приемащи лекарството. Два от тях са приписвани на неблагоприятни събития като мозъчен оток или микрохеморагии.

Изпитването е проведено сред повече от 1700 пациенти в продължение на 18 месеца, като донанемаб е прилаган под формата на месечна инфузия. Според резултатите като цяло прогресът на заболяването се е забавил с около 29% и с 35% при определена група пациенти, за които изследователите са преценили, че е по-вероятно да реагират на медикамента. Тези, на които е дадено лекарството, са запазили възможността си за упражняване на повече дейности от ежедневния си живот, като например способността да обсъждат текущи събития, да шофират или да се занимават с хобита.

Отокът на мозъка обаче е често срещан страничен ефект при до една трета от пациентите. „Окуражени сме от потенциалните клинични ползи, които донанемаб може да осигури, въпреки че подобно на много ефективни лечения за инвалидизиращи и фатални заболявания, съществуват рискове, които могат да бъдат сериозни и животозастрашаващи“, коментира вицепрезидентът на групата Eli Lilly от отдела за изследване и развитие на невронауките д-р Марк Минтун.

Във всеки случай наличието на две лекарства, които забавят болестта чрез прицелване в амилоида в мозъка, е доказателство за учените, че са на прав път в битката с Алцхаймер след десетилетия неуспешни опити, коментира BBC. “Резултатите трябва да разсеят всички останали съмнения относно този подход“, каза проф. Джон Харди от Института за изследване на деменцията в Обединеното кралство, чиято работа доведе до идеята за насочване към амилоида преди 30 години. „Сега сме на прага на първо поколение лечения за болестта на Алцхаймер – нещо, което мнозина смятаха за невъзможно само преди десетилетие“, коментира и д-р Сюзън Колхаас от британския център за изследване на Алцхаймер.

За да има съществена разлика в живота на пациентите, дори при започване на лечението с новите медикаменти, ще е необходима истинска революция в начина, по който се диагностицира болестта, допълва BBC. Едва на 1-2% от предполагаемите хора с Алцхаймер във Великобритания се правят невроизобразяващи методи за изследване на мозъка или изследване на нивата на специфични протеини в гръбначномозъчната течност, за да се определи дали наистина имат това заболяване или друга форма на деменция, срещу която лекарствата не биха дали ефект.

Цената на медикамента също е фактор – към момента одобреният препарат Lecanemab струва повече от £21 000 на човек на година. От Lilly се въздържат да коментират цената преди лекарството им да получи одобрение, допълва CNN.