Специалисти: Случаите на меланом в света нарастват

Всяка година случаите на меланом в света нарастват, като в последните години има ръст с 50%. Това съобщи дерматологът от Александровска болница д-р Гриша Матеев, който заедно с други специалисти участва в пресконференция, посветена на Национална кампания за профилактика на рака на кожата ЕВРОМЕЛАНОМА 2023.

Той посочи, че има двойно увеличение на случаите, като в момента техният брой е около 287 000. Очаква се до 2025 г. броят на хората с тази диагноза да нарасне с 18% и да достигне до 340 000 с много висока смъртност, а през 2040-та година да надхвърли 500 000.

Това по думите му означава, че липсват достатъчно кампании и информираност за заболяването сред обществото.

Сред мъжете има десет процента по-висок риск да развият меланом в сравнение с жените. Причината за повишения риск е работата на открито, извършвана за много часове на ден. Кумулацията на слънчево облъчване увеличава риска от поява на патология. По думите му в държавите с ранна и навременна диагностика, както и заради застаряването на населението, се откриват повече случаи на меланом.

Според д-р Матеев е необходимо да се повиши обществената информираност за рака на кожата, да се намали умишленото излагане на слънце без фотозащитни или други предпазни средства, както и всеки човек редовно да преглежда кожата си за съмнителни бенки.

Меланомът се индуцира от изгаряне в ранна детска възраст, припомни проф. Снежина Василева, дерматолог в Александровска болница, цитирана от БТА. По думите ѝ трябва да се обърне внимание за съмнителни бенки или петна и по гърба, дланите, стъпалата. Рискови зони са и долната трета на подбедрицата и окосмената част на главата. В окосмената част на главата може да има бенки, които се променят много бързо, предупреди лекарят.

Тя обясни, че немеланомните кожни тумори започват след 50-годишна възраст, като те могат да бъдат открити навреме, да бъдат оперирани и рядко застрашават живота.

Дерматологът доц. Жана Казанджиева от Александровска болница припомни възможността за проверка на UV-индекса чрез различни мобилни приложения. Ако приложението показва индекс в зелена зона, не се налага фотопротекция, обясни лекарят. Над 60 на сто от българското население имат недостиг на витамин Д, каза още доц. Казанджиева и посъветва набавянето на витамина да става чрез излагане на слънце за два часа на ден, три пъти в седмицата, но само на ръцете от лактите надолу и на краката от колената надолу.

Дерматологът от болница „Токуда“ д-р Иван Богданов се спря на съдействието на членовете на Антарктическата ни експедиция, които са рекламно лице на кампанията.

На Антарктика има много слънце, няма фини прахови частици, няма какво да разсейва светлината и има много отразяващи повърхности, а всичко това налага сериозна фотозащита за хората, които са там, допълни той. Педи две години е започнало проучване за общото количество на ултравиолетова светлина, която получава всеки от работещите на открито, и първите данни от резултатите бяха стряскащи, тъй като някои дози се равняваха на доза, получена от работник на открито в скандинавска държава, която би получил за две години, добави той. В италианската база на Антарктика няма облаци, почти няма валежи, през лятото слънцето не залязва и UV – индексът е много висок, каза още дерматологът. Сега се очакват резултатите от проучвания, които са направени там. Най-високата температура, измерена при базата на Италия, е минус 12 градуса, но всички задължително трябваше да бъдат защитени от слънчевите лъчи”, допълни той.

На 10 май, в рамките на кампанията „Евромеланома“, в различни градове ще се извършват безплатни прегледи, като тази година инициативата е насочена към тийнейджърите. Прегледите са само за профилактика на рак на кожата. Подробна информация кои дерматолози ще се включат в кампанията ще се публикува на сайта на Българското дерматологично дружество. До момента са проведени 17 кампании, в които са прегледани над 28 хиляди пациенти.