Да отпадне изискването болниците и лекарите да поддържат на хартиен носител медицински документи, които съществуват в електронен вид и са вече част от Националната здравноинформационна система. Това се предлага с промени в Закона за здравето, внесени от депутати от „Продължаваме промяната – Демократична България“. Ако те бъдат одобрени, няма да може да се въвеждат изисквания за възпроизвеждане или съхранение на хартиен носител на електронни документи, които са част от Здравните записи в НЗИС.
В мотивите си вносителите посочват, че изискването за поддържане и на документи в хартиен носител представлява административна тежест за изпълнителите на медицинска помощ. Също така се припомня, че на проведена кръгла маса в парламента през декември 2022 г., посветена на електронното здравеопазване, дублирането на медицинската документация на хартиен и електронен носител е било определено като водещ недостатък на уредбата и противоречаща на материалните и човешки вложения в поддържането на здравни записи в НЗИС. „Днес внесохме законопроект за допълнение на Закона за здравето, с който да решим някои проблеми на електронното здравеопазване. Забранява се някой да наложи (с наредба, с националния рамков договор или по друг начин) изискване за разпечатване на документи, които ги има в националната здравноинформационна система“, коментира бившият министър на електронното управление и настоящ депутат от квотата на коалицията Божидар Божанов. Той припомня, че в момента например има изискване на Касата личните лекари да съхраняват огромни количества хартия.
С друго предложение отпада нуждата от подписване на хартиен документ, като се въвежда широк набор от възможности за електронно потвърждение на присъствието, включително с бъдещите лични карти, допълва той. Конкретният текст предвижа присъствието на пациент в лечебно заведение, както и извършваните там дейности да се удостоверяват чрез електронен носител на информация в личната му карта, чрез електронна здравна карта, електронен подпис или по друг начин.
Важна промяна, касаеща болниците, е лечебните и здравни заведения да не носят отговорност и неблагоприятни последици от неверни или неправилно въведени от други лица данни в регистрите и информационните системи. Това се налага, защото към момента на здравния запис в публичните бази има определени данни, които впоследствие се изменят и неблагоприятните последици са за сметка на изпълнителите по договори с НЗОК, за което те нямат никакви вина, се посочва в мотивите към предлаганите изменения. Това се отнася най-вече за данните от масивите на НАП за здравноосигурителния статус и регистъра на населението на ГРАО. Ако между хартиение и електронния документ има разминаване, с предимство ще е записът в НЗИС.
Припомняме, че предложения в посока отпадането на дублиращите и на хартия медицински документи бяха предложени и от ПП в предходния парламент, но не бяха окончателно приети. Те бяха подкрепени от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, които в становище коментираха, че “всяка дублираща „хартиезация“ спъва процеса на електронизация, краде от клиничното време на лекари и пациенти и води до неефективност.