Продължава напрежението между Българския фармацевтичен съюз и Националната здравноосигурителна каса, свързано с условията, по които ще се отпускат лекарствата, покривани частично или изцяло от фонда, както и верификацията на медикаментите.
По-рано днес в съобщение от БФС предложиха двете страни да работят още месец по правилата, разписани в договора между двете страни, който изтича в края на март. От там искаха анексът към договора между фонда и Фармацевтичния съюз да бъде удължен до края на април. От Касата обаче заявиха в отговор, че предлагат договорът да е до края на май.
Основният спор между Касата и БФС касае отпускането на медикаменти по линия на фонда, както и изискването за подаване от страна на аптеката на верификационните кодове в НЗИС.
Припомняме, преди дни от Българския фармацевтичен съюз предупредиха, че от 1-ви април достъпът на пациентите до заплащани от НЗОК продукти може да бъде преустановен. От там не приемат предложението на Касата фармацевтът да не може да отпусне по-малък брой лекарства, предписан от лекаря, както и да трябва да изпълни рецептата в цялост. БФС е против и задължението аптеките да подават верификационни данни и към НЗОК с аргумента, че те вече се подават към Българска организация за верификация на лекарствата.
Позиция в спора зае и Българският лекарски съюз, откъдето заявиха, че магистър-фармацевтът е длъжен да изпълни предписаното от лекаря. Според съсловната организация желанието на БФС да се позволи отпускането на по-малко количество от предписаните от лекаря в електронната рецепта лекарства по Каса, може да компрометира лечебния процес.
Малко след това от НЗОК предложиха удължаване на срока на действащия договор до 31.05.2023 г. В отговор БФС обаче обявиха, че приемат удължаване до края на април.
От там продължават да поддържат позицията си да остане сега действащата възможност при желание от пациента фармацевтът да може да отпусне по-малко от предписаните лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, които НЗОК заплаща напълно или частично, както и че няма да отстъпят и в мнението си, свързано с изискването търговците на дребно с ЛП да подават повторно верификационни данни към Касата.
За да не останат пациентите без достъп до ЛП, МИ и ДХСМЦ, реимбурсирани от НЗОК, Български фармацевтичен съюз предлага подписване на анекс за удължаване на действието на настоящите Условия и ред до 30.04.2023 г. едновременно с нови Условия и ред, включващи вече договорените контроли (при запазване на чл. 17 от действащите Условия и ред: При изразено желание от страна на ЗОЛ/получателя изпълнителят може да отпусне по-малко количество от предписаните ЛП, МИ и ДХСМЦ в електронното предписание и включено предложението на БФС за текста на параграф 10: При осигурена техническа възможност за сравняване на данните от възложителя с информацията от регистрите на Българска организация за верификация на лекарствата (БОВЛ) и след двумесечен период на проверка на правилното функциониране на системата, възложителят ще заплаща на изпълнителя стойността на отпуснатите лекарствени продукти от електронното предписание, след като извърши проверка на отчетените продукти с подадените от изпълнителите в регистрите на БОВЛ верификационни данни за съответния лекарствен продукт, съдържащ елементите на верификационния код. За времето на проверката възложителят изпраща информация на аптеките за лекарствени продукти, които не биха били заплатени по това основание), които да влязат в сила от 01.05.2023 г. Двата документа трябва да се подпишат едновременно, посочват от БФС.
В заключение, ръководството на Български фармацевтичен съюз изразява надежда, че Касата ще приеме техните предложения.
От Касата обаче излязоха с позиция, в която посочват:
„Във връзка с поетите ангажименти в хода на преговорите НЗОК е предприела съответните действия, като е изпратено писмо до Министерството на здравеопазването (…) за преценка и реализиране на контролите в Национална здравноинформационна система (НЗИС) в реално време. Очакваме съдействието на МЗ, след което контролите ще бъдат публикувани на интернет страницата на НЗОК. Независимо от предложения по-дълъг срок за обсъждане, НЗОК е предприела ефективни действия при осъществяване на контрола при предписване и отпускане на ЛП, МИ и ДХСМЦ“.