Д-р Миндов: Приложението за е-рецептите създава юридически рискове за лекарите

“Приложението отговаря на всички технологични спецификации, но като задание и практическо използване – нещата се разминават. 99,9% от колегите, с които контактувам, са изключително недоволни и смятат, че това приложение не само, че няма да облекчи нашата работа, но и ще постави юридически риск при изпълнението”. Това коментира председателят на Софийското сдружение на общопрактикуващите лекари – д-р Георги Миндов, цитиран от Bulgariа ON AIR, във връзка с новото мобилно приложение, чрез което ще се издават електронни “бели” рецепти.

“Едно изписване на терапия, каквато и да е тя, е заключителният етап от целия процес – анамнеза, преглед, обмисляне на цялата ситуация и даване на терапията. Тези два етапа, ако ние не ги изпълним и не ги документираме, и не дадем информативно съгласие на пациента, че приема тази терапия, лекарят е уязвим юридически”, разясни д-р Миндов.

Той поясни, че това, което се изпраща през приложението, е подписано с електронен подпис.

“Ние носим отговорност за това лечение, какви ще са крайните резултати. Когато идвате на лекар – вие подписвате амбулаторен лист, вие се съгласявате за терапията, приемате всички рискове, ние споделяме отговорността, тя не може да бъде само моя или само ваша”, допълни д-р Миндов.

От думите му стана ясно, че личните лекари все още нямат достъп до епикризите на пациентите си, издадени от лечебните заведения.

“Нямаме достъп до пациентското досие, не ни е дадено и административно, и технически. Ако в момента при мен попадне пациент по спешност и той не е мой пациент, не мога да видя досието му, ако той е докаран в клинично състояние – той няма да може да обясни. Не мога да вляза да видя една година назад от какво е лекуван, какви болести има, дори и Бърза помощ да дойде – тя също няма достъп до това досие. Това е проблемът, това куца в момента”, категоричен бе д-р Миндов. Той обясни, че цялата информация за даден пациент и досега му със здравната система се качва в НЗИС, но достъп до нея имат само конкреният човек, но не и лекуващият му лекар, който би следвало да има цялата картина за състоянието му.

Д-р Миндов каза още, че целта на приложението е да се пресече безконтролното изписване и получаване на лекарства в аптеките без лекарско предписание.