Доц. Калпачки: Има пропаст в грижите за пациентите с инсулт след изписването от болница

Има пропаст в грижите за пациентите, преживели инсулт след острата фаза и дните след изписването им от болница. Това мнение изрази доц. Росен Калпачки, началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ “Света Анна София” в подкаста на БНР „В центъра на системата“. Специалистът посочи, че сме длъжници на пациентите по отношение на периода на възстановяване.

“В първия един месец след изписване от болницата за съжаление пациентите остават в ръцете на близките си, няма поета от НЗОК незабавна рехабилитация. А това е ключов период. Това е една голяма пропаст между острия период, много хора си мислят, че тогава е добре пациентът да остане в болница, което не е правилно, защото се получават допълнителни усложнения. След острия период, който е 3-4-5 дни пациентът трябва да отиде на място, където за него да се погрижат специалисти, особено физиотерапевти и кинезитерапевти“, каза той. След тези грижи той вече може да постъпи в санаториум за рехабилитация, обясни доц. Росен Калпачки.

Той се спря на важността на това хората, които се грижат за пациенти, преживели инсулт в първите дни след изписването им, да са добре обучени, защото има ситуации, които те не биха могли да разпознаят правилно. „Тези хора, бидейки неподвижни, понякога умират от жажда, защото не им е давана достатъчно вода. Близките не разбират, затова е важно човек да има известна квалификация и познания, за да разбере“, посочи специалистът.

Доц. Калпачки изброи някои от основните последици при пациентите след инсулт като афазия, парализа, промените в съзнанието и емоциите, депресия, проблеми с тазовите резервоари. „Това са предпоставки за тежки усложнения, включително най-тежкото. Без рехабилитация пациентът не може да разгъва белия си дроб както трябва“, обясни той.

“В България липсват центрове за рехабилитация, които да поемат пациентите веднага след острото състояние. Това е много голяма липса, има санаториуми и центрове, които поемат болния, когато е стабилизиран като общо състояние“, заяви от своя страна д-р Нина Гацова-Профирова, началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ “Света Анна София”.

Тя допълни, че на практика пациентите няма къде да отидат в периода след изписването от неврологично отделение и има клинични пътеки за продължително лечение на инсулта, които биха могли да се изпълнят, но липсват бази за това.

“При нас започваме веднага, но с не много натоварване, с пасивни упражнения с кинезитерапевт, с рехабилитатор. Ако обаче, пациентът е изписан на легло вкъщи, близките му трябва веднага да започнат упражнения за вертикализация, с поставянето на пациента в специални положения, като това е консултирано със специалист“, допълни д-р Нина Гацова.

Наскоро в лечебното заведение бе организирано училище за пациенти, преживели инсулт и техните близки.