От началото на годината все още няма донорска ситуация в България. Това заяви д-р Сибила Маринова началник на отделението по анестезиология в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов”, цитирана от БНТ. Тя посочи, че за миналата 2022 година у нас е имало едва 14 донорски ситуации, от които три са били в болницата във Велико Търново.
По думите ѝ основният проблем, свързан с малкото трансплантации у нас, е липсата на идентификация на донори. Тоест, тези пациенти се пропускат по болниците донорски бази и затова никой не може да каже колко са пропуснати, заяви специалистът. Д-р Маринова бе категорична, че е нужна национална програма, свързана с обучението в сферата на трансплантологията. „Трябва да направим тази организация на национално ниво и да обучим всички по веригата, за да не може тези случаи да бъдат пропуснати. Доказано е, че около 10% от смъртта в интензивните отделения е мозъчна смърт. Къде са тези пациенти“, попита тя. По думите й обаче е нужно да има политическа воля за това и тази сфера да е приоритет на държавата.
Тя допълни, че пропуските в обучението по медицина, свързани с идентифицирането на мозъчната смърт, са големи. “Трябва в медицинските университети в България да се обърне внимание на изучаването на мозъчна смърт, за да знаят какво е мозъчна смърт. И ние всички, които сме ангажирани с тази работа, трябва да сме добре обучени и сертифицирани”, заяви тя.
Д-р Маринова бе категорична, че по темата трябва да се говори в обществото и на хората да бъде обяснявано какво е мозъчна смърт. Тя цитира статистика, според която в света на всеки 17 минути умира по един пациент заради липса на трансплантация, а на всеки 10 минути един пациент влиза в листа на чакащите за трансплантация.
“Българинът казва: “Да не чуе дяволът! Той не иска да говори за такива неща, но никой не е затрахован и това може да се случи на всеки“, коментира тя. Специалистът се спря и на няколко случая от практиката си, сред които този на майка, която е дарила органите на сина си. „Това е най-великият дар, който едно човешко същество може да дари на друго човешко същество“, заяви тя.
Д-р Маринова поясни, че ако на потенциалния донор не е правена качествена реанимация за спасяването на неговия живот неговите органи не биха били годни за трансплантация.
Според д-р Маринова българското законодателство в сферата на донорството е добра, но са нужни промени в самата организация.
Припомняме, страната ни е на едно от последните места по брой трансплантации. Общият брой на чакащите към момента за нов орган българи е 872. Специалистите, ангажирани в сферата, са категорични, че основната причина за малкия брой донорски ситуации е именно лошата организация. Активен държавен ангажимент в тази насока обаче липсва.