Доц. Тонев: Трябва да променим правилата в системата, ако искаме повече млади лекари да остават в България

Трябва да променим правилата в системата, ако искаме повече млади лекари да остават в България. Такова мнение изрази доц. Антон Тонев, председател на Комисията по здравеопазване в парламента, в подкаста на БНР „В центъра на системата“, в отговор на въпрос на Medical News каква промяна е нужна, за да остават повече млади специалисти у нас, без това да изисква големи компромиси от тяхна страна.

Направихме в началото на управлението в 47-то Народно събрание няколко анкети сред млади лекари, които да отговорят точно на този въпрос. Такива анкети бяха провеждани и назад във времето и се оказа че динамиката в отговорите води до това, че вече заплащането не е единственият критерий, както е било през 2005-2010 година, а условията на труд и кариерно израстване почти застигат като мотивация. Ние трябва да променим правилата, трябва да е ясно когато един студент започва своето образование, какво го чака на 5-тата, 10-тата или 15-тата година и това трябва да бъде устойчив модел. По този начин ще мотивираме, както и с адекватно и конкурентно заплащане спрямо европейския пазар на труда, така и ще подсигурим лекари и достатъчно на брой медицински сестри, които да продължат да лекуват в България“, коментира той

Доц. Тонев коментира и исканията за увеличаване на потребителската такса, изразени от страна на общопрактикуващите лекари, с думите, че нейното увеличаване е неизбежно и че той подкрепя тази позиция. Той обаче разясни, че за да има повишаване на таксата, трябва да имаме нов бюджет и ясна макрорамка на разходите в здравеопазването.

Запитан кога държавата ще започне да плаща пълният размер на здравноосигурителната вноска за групите хора, които осигурява, доц. Тонев каза, че отговорът на този въпрос започва от министъра на финансите. „Това е нещо, което трябва да се случи, но често се сблъскваме с действителността, а тя винаги фигурира в определени цифри и ние винаги се опитваме да ги направим по-добри“, каза той.

Доц. Тонев коментира и темата, свързана с качеството на оказваните здравни грижи. Той заяви, че изработването на стандартите минава през съсловните организации и научните дружества в съответната област, които трябва да създадат документ, който да е общовалиден за всички лекари. Имахме доста сериозен проблем с въвеждането на стандартите, такива документи бяха изработвани, много от тях бяха обжалвани в съда, припомни той.

По думите му трябва да се създаде ясна структура – част от изпълнителната власт, за това коя съсловна организация за колко време поема ангажимент да изработи качествен стандарт, който след това да бъде наложен и да няма лекари, които непокривайки стандарта, да могат да практикуват. „Така ще направим система, която ще изгражда качество и в момента, и напред в бъдещето“, каза още председателят на здравната комисия. Той посочи, че в момента има написани стандарти в някои специалности, които обаче не са признати.

Доц. Тонев не е оптимист, че предложените промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина от служебния министър на здравеопазването ще бъдат гласувани в Народното събрание.

„Не съм оптимист, защото част от идеите на д-р Меджидиев включват лекарства, които са извън контрола на Позитивния лекарствен списък и СЕСПА. Тоест законово ние трудно ще можем да регулираме тези процеси. Някои от липсващите лекарства липсват поради липса на доставки, липса на производство, като тези проблеми не могат да бъдат решени със законови промени в България“, обясни още доц. Тонев.