Д-р Николова: Потребителската такса трябва да е между 5 и 8 лв.

Потребителската такса за посещението при личните лекари трябва да е между 5 и 8 лева или да се възстанови старият механизъм, при който тя беше 1% от минималната работна заплата. Това заяви пред Нова телевизия общопрактикуващият лекар и зам.-председател на БЛС д-р Гергана Николова. Припомняме, че темата за увеличаването на таксата бе повдигната наскоро на кръгла маса в парламента, посветена на извънболничната помощ.

„Държавата, която е социалната държава, на която всички плащаме данъци, когато извършва социални функции, трябва да ги извършва за своя сметка, а не за сметка на лекарите в България”, категорична бе доктор Николова. Тя се спря на големия брой освободени от таксата лица, сред които децата, хората с хронични заболявания, които имат ТЕЛК. „През годините свикнахме много гордо да казваме че сме освободени от такса – добре, но кой го поема това нещо, защото този труд е платен“, заяви д-р Николова. „Този труд е изключително тежък, много отговорен, смешно заплатен, но за сметка на това „гарниран“ с вербална и физическа агресия, за която никой не търси отговорност“, коментира още тя.

Д-р Николова посочи, че потребителската такса не е увеличавана от 2019 година. Припомняме, че тя е в размер на 2,90 лв., като от нея са освободени големи групи от населението. Пенсионерите заплащат такса в размер на 1 лв., като разликата се поема от държавния бюджет.

Тя се спря и на кадровия проблем сред общопрактикуващите лекари, което също бе фокус на дискусията в парламентa, както и голямото административно натоварване в работата им.

„Ние намаляваме, особено тези в доболничната помощ – ние се топим. Започнахме 5000 човека, сега сме под 4000. Тези 4000 човека за една година са извършили над 30 милиона прегледа“, каза още д-р Николова. Тя бе категорична, че голямото натоварване на личните лекари, ангажиментът те да бъдат непрекъснато на разположение и многото им административни обременености, както и санкции от НЗОК, които не отговарят на тежестта на нарушението, са причината за липсата към професията да няма интерес сред младите медици.