След месеци, в които зачестяват сигналите за липсващи медикаменти в страната, и отправени взаимни обвинения между настоящето и бившето ръководства на Министерството на здравеопазването за зародиша на проблема, ведомството излезе с предложения, с които се надява да осигури нужните лекарства. По време на него служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев заяви, че въпреки установени пропуски в системата за наблюдение на лекарствата, не са предприети мерки. Пропуските са установени по време на одит, извършен от “Информационно обслужване” на 27 март 2022 г., посочи той. Става дума за проверка на Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА), която поддържа списък със забранени за износ медикаменти.
Министър Меджидиев обясни, че в доклада е направен анализ на устройството и функционирането на системата, като са били дадени конкретни препоръки за нейното подобряване. Според доклада на практика системата е неефективна и не може да гарантира достоверност на данните и пълнота в забранителния списък. Освен неправилно интерпретиране на формулата за установяване на недостига на лекарства, са налице и редица други недостатъци и пропуски в СЕСПА, които крият риск от изкривяване на информацията и злоупотреби, посочи той. Министър Меджидиев заяви, че по 7 важни препоръки не е взета нито една мярка. Сред тях са липса на контрол и възможност за проверка върху това кои субекти подават и спазват законовите разпоредби, липса на технологичен инструмент за ограничаване на определени действия в случай на неподаване на данни или грешно подадена информация към СЕСПА, системата не използва услуга за удостоверяване на време (timestamp service). Също така към момента на извършване на анализа, използваната от СЕСПА софтуерна база не е лицензирана. Системата позволява подаването на информация назад във времето спрямо текущия момент, което може да окаже пряко влияние върху броя на лекарствените продукти, намиращи се в публичния забранителен списък, публикуван на страницата на ИАЛ; системата няма възможност за контрол и проверка на наличности и налични количества спрямо потребление; липсва автоматизиран процес по изчисляване на наличностите.
По думите му единственото, което е направено във връзка с констатациите от доклада, е смяна на формулата за изчисляване на недостига на медикаменти.
Служебният екип на МЗ ще предложи и законодателните промени, които да осигуряват лекарства за нужното потребление у нас. Те включват промяна на алгоритъма на изчисляване на потреблението на лекарства в СЕПСА, съкращаване на сроковете за издаване на разрешение за паралелен внос и за регистрация на цена, когато конкретен лекарствен продукт бъде включен в забранителния списък , както и промени в разпоредбите за контрола, който Изпълнителната агенция по лекарствата осъществява върху лицата, ангажирани с разпространението и доставките на лекарства. Ще се предложи и въвеждане на задължение аптеките да се снабдяват с лекарствени продукти само от търговци на едро с лекарствени продукти, получили разрешение по реда на ЗЛПХМ.
Промените предвиждат Списъкът на забранените за експорт медикаменти, който се генерира чрез СЕСПА, да включва всички лекарства, при които наличността на пазара пада под 100% от реалното потребление. Ще се предложи и увеличение на базовия период, върху който се изчислява потреблението, като от 6 месеца той ще бъде увеличен на 12 месеца, за да бъдат обхванати и измененията, породени от сезонната заболеваемост. Независимо от алгоритъма, в забранителния списък към СЕСПА ще бъдат включвани и всички лекарствени продукти, за които Притежателите на разрешения за употреба съобщават за преустановяване на разпространението на българския пазар.
„За да не се допускат злоупотреби, проверките на Изпълнителната агенция по лекарствата ще продължат докато не влязат в сила нормативните промени, които дават възможност системата да заработи ефективно и да гарантира, че ще обхваща всички лекарства, за които има риск от недостиг“, заяви министър Меджидиев.
Той допълни, че вече има резултати от проверките, извършени от ИАЛ и ще има санкционирани търговци. По думите му се очакват се и още санкции, включително спиране на дейността на обекти, извършващи дейност в нарушение на нормативната уредба и отнемане на разрешения.
„Бяха извършени на място проверки на над 20 търговеца на едро за лекарствените продукти, за които са получени сигнали за недостиг, като се проследи веригата на доставка от вносител през търговец на едро и разпределянето към други търговци на едро и аптеки. За част от продуктите беше установено, че е извършван износ, като в случая конкретните продукти не са попадали в забранителния списък на СЕСПА. Установеното нарушение е, че търговците не са изпълнили задължението си да подадат данни към системата и в тази връзка са предприети съответните мерки да бъдат санкционирани“,обясни от своя страна изпълнителният директор на ИАЛ маг. фарм. Богдан Кирилов. Към момента става дума за трима търговци на едро. „Важно е системата СЕСПА да бъде надградена в посока максимално адекватно и точно да отразява случващото се на пазара, а именно чрез промяната на периода на потребление, който се наблюдава, наблюдаването да се промени от 6 на 12 месеца и прагът да бъде вдигнат от 65% на 100%“, обясни изпълнителният директор на ИАЛ.
По време на брифинга здравият министър отрече да е зависим от търговци и фирми, каквото обвинение по думите му е отправила бившият здравен министър проф. Сербезова и на свой ред отправи призив към предшественичката му да обясни защо в рамките на нейното управление не са предприети мерки за отстраняване на проблемите в системата за проследяване на лекарствата.