Ние не сме спирали да работим по предложенията за новия рамков договор. Това заяви председателят на Българския лекарски съю д-р Иван Маджаров, цитиран от радио “Фокус” във връзка с преговорите около новия НРД. Той коментира и нуждата от превес към извънболничната помощ, посочвайки, че са нужни бързи мерки, които да привлекат кадрите към тези сфера на медицината.
Той посочи, че през целия 3-годишен период на досегашния договор в съсловната органзиация непрекъснато са постъпвали предложения от сдруженията по отделните специалности.
Д-р Маджаров коментира и остраняването на управителя на НЗОК проф. Салчев, посочвайки, че причината съсловната организация да излезе от преговорите е липсата на желание от страна на ръководството на Касата да се разговаря конструктивно, а са се имитирали преговори. „Сега сме готови с предложения, които да обсъждаме с експертите на Касата. В по-голямата си част по тях сме срещнали разбиране в неформални разговори, тъй като ние дълги години работим с тях. Просто те имаха проблем със своето ръководство, на тях им беше казано ще стоите, ще гледаде и ще казвате, че нищо не зависи от вас и това беше през цялата есен“, коментира председателят на БЛС.
Сред основните моменти в проекта зa нов НРД д-р Маджаров набеляза необходимостта от промени, свързани с дигитализацията.
Председателят на БЛС изрази очакване и тази година да продължи тенденцията към политики, насочени към превес на извънболничната помощ, подчертвайки обаче, че зад това трябва да стоят законодателни решения. „Само така думите, че извънболничната помощ е приориетна получават своята пълнота. В противен случай преди това бяхме свидетели само на думи, колко е важно пирамидата да се обърне, как общопрактикуващи и специалисти от извънболничната помощ трябва да получат своето място, а в същото време винаги бюджетът на Касата се гласуваше от парламента с превес за болнична помощ. Миналата година по това време видяхме обрат. Надявам се в следващите няколко месеца, когато ще дойде време да се гласува големият бюджет, да се поддържа същата тенденция“, каза д-р Маджаров.
Той отбеляза, че нужно да се премахнат ненужните административни тежести в извънболничната помощ. „По-скоро трябва да направим така, че колегите да усетят желание да работят там, за да осигурят тези необходими грижи за пациентите без да се налага да влизат в болница. Това е най-важното в следващите 3 години, защото това, което наблюдаваме, е, че в първичната извънболнична помощ, и в специализираната сме изправени пред катастрофа“, допълни той.
Председателят на БЛС отбеляза, че в първичната извънболнична помощ над 70-80% от лекарите са над 50-годишна възраст, а над 40% – в пенсионна. „Ако ние в следващите години, включително и през този рамков договор не предприемем мерки, само след между 3 и 5 години, ще изпаднем в състояние, в което цели региони от страната няма да имат нито един общопрактикуващ лекар по физиологични причини, просто защото животът ще е направил така, че те няма да могат да работят“, предупреди председателят на БЛС.
Поради тази причина той посочи, че който и да управлява държавата, ще трябва да вземе политическо решение и да осигури стимули за лекарите, както и за медицинските сестри да работят в системата на извънболничната помощ.