Увеличават броя на наблюдаваните лекарства

Министерство на здравеопазването ще предложи законодателни промени с цел подобряване контрола на наличността на лекарствени продукти в страната. „С оглед т. нар. криза по отношение на лекарствата, до която се стигна в последния месец – според мен тя има по-голяма давност. За мен това е стратегически проблем, касаещ националната сигурност на страната, тъй като въпросът е свързан с живота и лечението на българските пациенти“, заяви министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев по време на брифинг след заседанието на Специализирания съвет за контрол над лекарствоснабдяването.

Той коментира още, че проверките по складовете ще приключат в рамките на следващите дни и подчерта, че и към момента продължават да се извършват извънредни доставки на някои от лекарствата, за които през последните месеци е установен недостиг.   

Меджидиев критикува и бившите управляващи по отношение на действията им, свързани с контрола по лекарства, като не изключи, че би могъл и да сезира прокуратурата.

„Не мога да не оценя като грешна постъпката на бившия здравен министър в лицето на Асена Сербезова, не искам да коментирам дали е било законно или не, но от 400 следени медикамента за недостиг, те са сведени едва до 60. Ние сега се чудим как да възстановим контрола върху тези механизми”, заяви той. Това е и причината да се вземе решението за конкретни предложения за законодателни промени с цел подобряване контрола на наличността на лекарствени продукти в страната. „По този начин ще увеличим броя на медикаментите, чиято наличност се проследява“, посочи министър Меджидиев, информират от МЗ.

Припомняме, става дума за формулата, по която се определя кои медикаменти влизат в списъка със забранените за износ медикаменти в СЕСПА – системата за проследяване и анализ на лекарствените продукти.

По отношение на мерките, които не изискват законодателна промяна, е взето решение аптеките да имат достъп до наличността на лекарствените продукти в складовете. Освен това ежедневно на общопрактикуващите лекари ще бъде предоставяна информация за наличните количества и недостига на медикаменти. „По този начин самият лекар ще може да прецени, ако даден медикамент липсва, той да бъде заменен с друг от същата група“, обясни д-р Меджидиев.

„Причините за недостига на определени лекарствени продукти са комплексни и затова трябва да работим в няколко посоки. Първата от тях е разширяване на списъка на наблюдаваните от ИАЛ медикаменти, чийто износ е забранен, втората – засилване на контрола върху предписването и отпускането на лекарствени продукти и третата – подобряване на информираността както на лекарите, така и на фармацевтите по отношение на лекарствата, чиито количества са изчерпани в складовата мрежа“, обясни от своя страна директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България Деян Денев.