Масови протести, в които вземат участие хиляди здравни работници, заливат Англия.
Огромен брой медицински сестри се включиха в продължаващия втори поред ден на протестни действия, организиран от синдикатите в различни браншове, информират световните агенции. Медицински кадри от Англия, Уелс и Северна Ирландия участват в акциите с основен мотив ниското заплащане. Те посочват, че това причина за хроничния недостиг на персонал, което излага пациентите на риск и претоварва британската здравна система. В протестите участват още шофьори на линейки и екипи за спешна помощ.
Най-голямата стачна вълна във Великобритания от десетилетия е в отговор на кризата с поскъпването на живота, която е резултат от увеличението на цените на храните и енергoносителите, след пандемията от коронавируса и руската инвазия в Украйна, отбелязва АП. Близо 100 000 членове на Кралския колеж за медицински сестри (RCN) са взели участие в стачките до момента.
Британските власти съобщиха, че ще разположат 1200 военни, които да поемат функциите на стачкуващите шофьори на линейки и екипи за спешна медицинска помощ. Действията им обаче ще са ограничени.
Болничните директори предупредиха, че стачните действия могат да повлияят на обслужването на пациентите. На хората се препоръчва да използват здравните услугите „разумно“ и да търсят медицинска помощ само в спешни случаи, застрашаващи живота, отбелязва BBC. Препоръчва се и да се избягват рискови дейности. Времето за реагиране на линейките вече е два пъти по-дълго, отколкото преди две години и има огромно напрежение върху спешната помощ.
От синдикатите предупредиха, че на животозастрашаващи обаждания ще продължи да се отговаря през следващите 24 часа, но някои сигнали може да не бъде реагирано. Сред тях ще са обаждания за пострадали при падане у дома или за започващо раждане. Според болнични мениджъри това крие огромен риск, особено за по-възрастните хора, претърпели инциденти.
Синдикатите обаче са категорични, че нямат друг избор, освен да предприемат драстични действия. Те са категорични, че заплащането на здравните работници, особено на сестри и парамедици, трябва да се подобри на фона на растящата инфлация. Заради ситуацията от една от британските медицински организации, обединяваща над 9000 лични лекари, излязоха с призив към властта да отправи практически съвети към обществото как се транспортират ранени и пострадали хора. От Националната здравна служба дори предложиха на семейните лекари в Манчестър да плащат за таксита, които да откарат пациенти, нуждаещи се от превоз с линейка, до болница, а след това да възстановят разходите им.