Предлагат началните лекарски заплати да са обвързани с квалификацията, болницата и региона

Минималната стартова заплата на лекар да е обвързана с квалификацията на медика, както и региона и лечебното заведение, в което работи. Този принцип е залегнал в модела за мотивационно възнаграждение на лекарския персонал, разработен по задание на БЛС от Съвета по икономически и публични политики, който бе представен от председателя на съсловната организация д-р Иван Маджаров на пресконференция.

Моделът не е окончателен и предстои да бъде представен в Министерството на здравеопазването. По думите на д-р Маджаров той е опит да се създаде база, въз основа на която да се гарантира възнаграждение спрямо професионалното развитие и заеманата длъжност. Ключов момент в така предложената методика за остойностяване на лекарския труд ще е надграждането на квалификацията на специалистите. „Самата идея да се развиваш непрекъснато и от това да зависи възнаграждението ти бе загърбена в нашата страна в последните години. Тя трябва да се върне“, коментира д-р Маджаров. Припомняме, от години съсловната организация настоява продължаващото медицинско обучение, което надгражда знанията на лекарите, да бъде задължително.

В модела заляга принцип минималното начално заплащане на лекар в болнична помощ без стаж и допълнителна квалификация, да е или 50% от средната брутна заплата за конкретния регион и за конкретната медицинска специалност, или 60% медианната заплата за конкретния регион и конкретната специалност. (Медианната работна заплата се взема автоматично като число, след като се разгледат от най-високото до най-ниското ниво на заплащане – бел.ред.)

Също така се предлага класификатор на длъжностите, който е привнесен от немския модел, идентичен за всяка една лекарска специалност с 4 степени и 6 ранга във всяка степен. Четирите длъжности са лекар ординатор, лекар-специалист, старши лекар и началник отделение или клиника. За първите две длъжности се предлагат шест ранга, а за другите две – три, като преминаването от ранг в ранг ще е в зависимост от минимален стаж в предходния ранг и ниво на специализация, съобразно точки за професионална квалификация – т. нар. CPD точки.

“Това е много важно и е европейски принцип, който гарантира, че ще се взимат предвид и професионалната квалификация и стажа на всеки лекар“, отбеляза д-р Маджаров. „Ние винаги сме държали на продължаващото медицинско обучение и допълнителната квалификация, но сега това идва като предложение от самите автори. Заемането на съответните рангове за длъжностите се предлага да бъде основано на две условия – на професионалния опит, натрупан на съответната длъжност и на натрупани CPD точки за професионална квалификация“, допълни той. Затова и препоръка в предложения модел е изработването на правила от БЛС, съвместно с дружествата по специалности, за продължаващо медицинско образование (ПМО). Необходимо е и въвеждането на нива на компетентност на лечебните заведения чрез промени в Закона за ЛЗ. 

Началното заплащане ще е обвързано и с нивото на компететност на лечебното заведение, както и спрямо средната или медианната заплата в конкретния регион. Поради възможността това да създаде големи диспропорции в заплащането, е нужно да има целенасочена държавна политика в тези области. „Тоест, не може да се приложи една рецепта за всички, а трябва да се подхожда държавнически с мерки, които да изравнят диспропорциите. С цел привличане на кадри е нужно реализирането на държавническа политика по отношение на регионалните публични лечебни заведения, които функционират при неблагоприятни условия“, гласи предложението на авторите.

Част от дифернцирането в заплащането в различните специалности в момента е в резултат от диспропорциите в клиничните пътеки, коментира д-р Маджаров.

В модела се залага и индексация на началните заплати с 50% от ръста на цените на клиничните пътеки и 50% от ръста на отчетената инфлация. Според авторите на методиката тя би могла да се приложи и чрез надграждане в извънболничната помощ, както и при заплащането на медицинските сестри.

„Основното, което се предлага, е начин да се формира минимално възнаграждение от момента на завършването на медицина, въвеждане на рангове по отделните длъжности като те се обвържат с региона, вида на лечебното заведение и професионалната квалификация – Продължаващо медицинско обучение, която засега я няма в България. Това предложение в крайна сметка мотивира човек да се развива в професията си и ако държавата реши, той може да бъде мотивиран да работи в определени болници и региони, за които е важно да бъдат подсигурени с кадри“, обобщи д-р Маджаров.

С пълния текст на предложения модел може да се запознаете ТУК.

Полина Тодорова