Контрол на ритъма или контрол на сърдечната честота при предсърдно мъждене?

Рандомизираното проучване EAST-AFNET 4 (NCT01288352) демонстрира повече ползи от стратегията за контрол на ритъма, отколкото от стратегията за контрол на сърдечната честота (СЧ) при пациенти с нововъзникнало (преди по-малко от година) предсърдно мъждене (ПМ).
В ретроспективно кохортно проучване Kim et al. се позовават на корейска база данни на национално ниво за да анализират дали сравнителната полза от контрола на ритъма пред тази от контрола на СЧ остава постоянна в хода на времето.

Изследването включва близо 16 300 пациенти, преминаващи през ранна терапия по повод ПМ (тоест през първата година от поставянето на диагнозата) и още 6300 на късна терапия (над 1г. след диагностициране на ПМ) с контрол на ритъма или контрол на СЧ. Средният период на проследяване е 2г. Рискът за комбинираната крайна цел от нежелани реакции от страна на сърдечно-съдовата система (смърт със сърдечно-съдова генеза, исхемичен инсулт, хоспитализация по повод сърдечна недостатъчност или остър инфаркт на миокарда) е по-нисък при участниците на стратегия за контрол на ритъма, сравнено с контрол на СЧ, но тази закономерност се наблюдава само сред пациентите в ранния период на лечение (заболеваемост за 100 човеко-години съответно 7.4 и 9.3). В групата на късна терапия не се регистрират разлики по отношение на крайната цел сред участниците на стратегия за контрол на ритъма и тези с контрол на СЧ.

Коментар:
Разгледаното изследване има подобни резултати на получените с EAST-AFNET 4. Друга обща черта е, че по-голямата част от пациентите със стратегия за контрол на ритъма приемат антиаритмици, а не са преминали през аблация. Разлика в настоящото проучване е, че най-често предписваният медикамент е амиодарон. Въпреки че от методологична гледна точка, то не е толкова добре направено като EAST-AFNET 4, получените резултати подкрепят наличните до момента доказателства, че е необходимо да се насочим към стратегия за контрол на ритъма при пациенти с новодиагностицирано ПМ.

Източник:
Kim D et al. Treatment timing and the effects of rhythm control strategy in patients with atrial fibrillation: Nationwide cohort study. BMJ 2021 May 11; 373:n991. (https://doi.org/10.1136/bmj.n991)

https://www.jwatch.org/na53625/2021/08/02/benefit-rhythm-control-over-rate-control-atrial