Американската агенция за контрол на храните и лекарствата в САЩ (FDA) одобри терапия, базирана на трансплантация на фекална микробиота, която лекарите все по-често използват при трудно лечими чревни инфекции, информира АП.
Одобреното лечение е при инфекция, причинена от Clostridioides difficilе – обикновено наричан C. diff, бактерия, която причинява гадене, спазми и диария. Инфекцията е особено опасна, когато се появи отново и е свързана с около 15 000 до 30 000 смъртни случая годишно. Процедурата за трансплантация на фекална микробиота става все по-често срещана, тъй като много пациенти вече не реагират на традиционните антибиотици, отбелязва агенцията.
Одобреният медикамент се прилага като еднодозова терапия при инфекции с Clostridium difficil. Лечението е само за пациенти, които вече са преминали курс на антибиотици за рецидивираща инфекция.
Безопасността на медикамента е оценена при две рандомизирани, двойно-слепи, плацебо-контролирани клинични проучвания и от отворени клинични проучвания, проведени в САЩ и в Канада. Терапията, която е първата подобна разрешена в САЩ, е създадена от компанията Ferring Pharmaceuticals.
Medical News припомня, че методът за прилагане на трансплантация на фекална микриобиота бе задълбочено проучван от гастронтеролога д-р Радислав Наков, който ни напусна преди една година. С неговите активни усилия в България бе създадена първата биобанка за фекална микробиота в Източна Европа.
„Някои тежки чревни инфекции, които понякога се получават, особено след лечение с антибиотици, често след големи операции в хирургията, които налагат отново допълнително лечение с антибиотици, водят до образуването на некачествен чревен микробиом в дебелото черво и образуване на инфекции. Вече е доказано в редица научни изследвания, по целия свят, че при пациенти, които имат тежка чревна инфекция, причинена от Клостридиум дифициле, антибиотиците не винаги помагат, а трансплантацията на фекална микробиота е от изключително значение и може да спаси човешкия живот“, беше обяснил д-р Радислав Наков.