В понеделник, 7 ноември, ще се проведе първото заседание на Специализирания съвет за контрол над лекарствоснабдяването. Той е създаден от министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев и ще заседава регулярно или в режим на спешност при риск от дефицит на лекарствени продукти. В съвета са включени представители на здравните власти, на регулатора и на участниците във веригата на лекарствоснабдяването у нас, информират от Министерството на здравеопазването.
Целта на съвета е да се оптимизира контролът върху обезпечаването на пациентите с лекарства, като съветът ще събира и анализира информация за потенциален недостиг на лекарства и ще предприема спешни действия за осигуряването на достатъчни количества от лекарствените продукти, необходими за терапията на българските пациенти.
Създаването на подобна структура е поредният опит на държавата да реши съществуващия от години проблем с липсващи медикаменти. Преди дни стана ясно, че формулата, по която се изчислява кои медикаменти са дефицитни у нас, поради което трябва да се спре износът им, е променена. „До март формулата беше заложена по един начин, при който в забранителния списък попадаха между 290 и 350 продукта. След извършен одит на системата и промяна на формулата обаче в него попадат между 60 и 80 продукта на седмична база“, обясни изпълнителният директор на ИАЛ Богдан Кирилов, цитиран от БНТ.
Малко след това здравният министър д-р Асен Меджидиев, заяви, че тече проверка за липсващи лекарства в аптечната мрежа. Въпросът бе обсъден на заседанието на парламентарната комисия по здравеопазване, като бе повдигнат от депутата от ГЕРБ проф. Костадин Ангелов.
„Тази система не е съвършена, налагат се законови промени”, посочи д-р Меджидиев. Той обясни, че от 340 наблюдавани медикаменти, след промяната на формулата те са спаднали на 60. Според него включването на медикаменти в забранителния за износ списък трябва да е при количества по-малко от 65% средномесечно потребление, както е в момента. “Този процент трябва да е доста по-висок, защото при достигане на 65 процента, в повечето от случаите вече има недостиг“, заяви той.
Припомняме, Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък (СЕСПА), бе създадена именно с цел проследяването наличностите на медикаменти в страната. Кои са медикаментите, включени в забранителния за износ списък може да видите тук.
Периодично обаче се появяват проблеми с липсващи лекарства у нас, като причините са различни. Сред тях често са медикаменти за респираторни заболявания при деца.