Жените по-често развиват long COVID

Жените по-често в сравнение със силния пол развиват т. нар. long COVID симптоми. Това сочат данните от ново проучване, публикувано в Journal of the American Medical Association, информира специализираното издание Medscape.

Според него близо две трети от хората, които са имали постоянни симптоми на COVID-19 през първите две години от пандемията, са жени. Проучването установява и че около 6% от хората със симптоматични инфекции са имали дълъг COVID през 2020 г. и 2021 г. Рискът от дълъг COVID е по-голям сред тези, които се нуждаят от хоспитализация и особено от интензивни грижи.

Изследователският екип, включващ десетки учени от почти всеки континент, анализира данни от 54 проучвания и бази данни за повече от 1 милион пациенти в 22 държави, които са имали симптоматични COVID инфекции през 2020 г. и 2021 г. Проучването включва хора на възраст от 4 до 66 години.Фокус са били три дълги типа симптоми на COVID – постоянна умора с телесна болка или промени в настроението, продължаващи респираторни проблеми и когнитивни проблеми.

На 3-ия месец след заразяването long COVID симптоми са почти два пъти по-чести при жени на възраст поне 20 години – 10,6%, в сравнение с мъжете на възраст поне 20 години – 5,4%. Децата и тийнейджърите са с по-нисък риск от продължителен COVID – около 2,8% от пациентите на възраст под 20 години със симптоматична инфекция са развили дългосрочни проблеми, сочат още данните.

Приблизителната средна продължителност на дългите симптоми на COVID е 9 месеца сред хоспитализираните пациенти и 4 месеца сред тези, които не са били приети в болница. Около 15% от хората с продължителни симптоми на COVID 3 месеца след първоначалната инфекция продължават да имат симптоми след 12 месеца.