Ефект на замърсяването на въздуха върху протичането на астмата

Астмата представлява хронично заболяване на дихателната система, характеризиращо се с обструкция в различна степен на дихателните пътища и тяхното възпаление. Наличните литературни данни повдигат хипотезата, че замърсяването на въздуха има негативно влияние върху протичането на астмата както при хора в зряла възраст, така и сред педиатричната популация. Целта на разгледания обзор е да обобщи известното до момента за ефекта на редица замърсители върху симптоматиката на астмата и нейното овладяване, както и да подчертае мерките, които биха могли да подобрят протичането на заболяването.

Замърсяването на въздуха, свързано с трафика на автомобилите, азотният диоксид и експозицията на пасивно тютюнопушене (ПТ) представляват сериозни рискови фактори за развитието на астма при подрастващите. Въпреки това, до момента не е установена причинна връзка между замърсяването на въздуха и проявите на астма при хора в зряла възраст. Експозицията на замърсителите на въздуха може да доведе до изява на симптомите на астма, до обостряния и до смущения в белодробната функция.

Активното тютюнопушене е асоциирано със затруднен контрол на астмата, докато експозицията на ПТ увеличава риска за екзацербации на заболяването, симптоми от страна на дихателната система и търсене на медицинска помощ. Вътресградните замърсители като средствата за отопление и плесените също повлияват неблагоприятно протичането на астмата. В допълнение към съществуващите препоръки са необходими мерки на глобално равнище, чиято цел е да намалят експозицията на замърсители на въздуха и по този начин да подобрят протичането  овладяването на асмтата при подрастващите и при хората в зряла възраст. 

Източник:

  1. Tiotiu AI, Novakova P, Nedeva D, Chong-Neto HJ, Novakova S, Steiropoulos P, Kowal K. Impact of Air Pollution on Asthma Outcomes. Int J Environ Res Public Health. 2020 Aug 27;17(17):6212. doi: 10.3390/ijerph17176212. PMID: 32867076; PMCID: PMC7503605.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32867076/