Задълбочава се недостигът на лекарства в Европа

За задълбочаване на проблемите, свързани с наличностите на лекарствени продукти в европейски страни, информират различни медии. Те засягат Германия, Швейцария и други държави, а причините са от различно естество.

Ръководителят на Асоциацията на германските фармацевти предупреди за трудности с доставките в аптеките в страната, съобщава The Local Germany. Ханс-Петер Хубман, председател на Deutscher Apothekerverband (DAV), посочи че аптеките в Германия все по-често са свидетели на забавяне на доставките и изчерпване на лекарствата. „В момента има проблем с около 250 лекарства“, отбеляза той, оприличавайки проблема на „бомба със закъснител“.

По думите му недостигът на някои лекарства е проблем от месеци или дори години, но напоследък се влошава. Той даде и конкретен пример с медикамент, използван за лечение на рак на гърдата. Проблемът засяга не само специфични терапии, но и медикаменти за по-широка употреба, използвани в педиатрията, както и лекарства за кръвно налягане и болкоуспокояващи.

Проблемът e резултат от различни причини, сред които производствени ограничения в Китай, който е основен производител на активните фармацевтични съставки, както и на готови медикаменти.

Страната продължава да води политика на нулева толератност срещу COVID, поради което пратките към Европа се блокират или забавят. „Често има само няколко производители на една активна съставка, най-вече в Азия. Ако има например проблем във фабрика в Китай или една страна наложи търговско ембарго, тогава много производители са засегнати“, казва Урсула Селеринг от Германската федерация на фармацевтите, цитирана от Дойче Веле.

„Ето защо настояваме производството на активни съставки отново да се извършва в Европа“, заяви Хубман, като поиска от политиците да създадат стимули за компаниите да го правят.

Швейцария също алармира за аналогичен проблем. По информация на швейцарския вестник NZZ am Sonntag броят на липсващите лекарства се е удвоил за пет години. Фармацевтичните компании докладват до 200 случая, свързани с проблеми с доставките всяка година. Сред тях са над 77 лекарства, които Световната здравна организация или швейцарското правителство класифицират като основни. Както и в Германия, в Швейцария също се появяват проблеми с медикаменти за деца, основно температуропонижаващи.

„От началото на юни ситуацията с доставките на лекарства непрекъснато се влошава“, заяви Енеа Мартинели, главен фармацевт в болничната група на FMI в Берн.

Проблемът с липсващите лекарства в Швейцария не е свързан само с трудности в доставките. Само за последните четири месеца седем лекарства са излезли от пазара. „Това обикновено са по-стари лекарства. За компаниите вече не е изгодно да ги произвеждат, тъй като цената им често е само малко по-висока от себестойността на производството“, обясни Мартинели. За да се запази лекарството на пазара, има много допълнителни разходи, свързани със съхранението, маркетинга и унищожаването на опаковката с изтекъл срок на годност, каза от своя страна говорителят на швейцарската фармацевтична компания Mepha Кристоф Херцог.

Заради проблема швейцарски експерти, сред които представители на правителството, кантоните, фармацевтичната индустрия и болнични специалисти наскоро започнаха работа по план за осигуряване на доставките на лекарства в Швейцария.

България

„Ситуацията, която се случва в Германия и в Западна Европа, свързана с дефицита на лекарства, скоро ще дойде и у нас“, прогнозира пред bTV председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Той потвърди, че в западноевропейски страни липсват основни лекарства – за рак на гърдата и температуропонижаващи за деца.

По думите на Костов проблемът с липсата на лекарства не е нов, но се е задълбочил през 2020 година „От начало имаше презапасяване, тогава имаше ръст при някои лекарства – при някои от 80%, при други той стигна до 300%. След това се получи спад от 80% заради локдауните. Това няма как да бъде предсказано и по тази причина се раждат дефицитите. Тази година има огромен ръст на търсенето на лекарства за респираторни заболявания поради загубения имунитет и заради падналите маски, които позволяват по-лесно заразяване“, обясни той.

„Има опити за повишаване на прогнозните количества на поръчките, но трудностите остават“, заяви председателят на АСА. Костов допълни, че зависимостта на Европа от Китай и Индия в това отношение остава много голяма и отбеляза, че 40% от субстанциите се произвеждат там.

Той прогнозира, че през месеците декември, януари и февруари ще има дефицит на лекарствата за респираторни заболявания. Припомняме, последната зима отново имаше подобен проблем, като от пазара у нас липсваха медикаменти за лечение на респираторни заболявания при деца.