Във всички европейски държави, с изключение на Естония, съществуват и двата варианта на рецепта – хартиена и електронна. Това заяви на пресконференция председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров по повод предложението на здравното министерство от ноември месец да остане и възможността за издаване на хартиена бяла рецепта. Участие в нея взеха и други представители на ръководството на съсловната организация.
Той определи предложението на министерството за запазване на двата вида рецепти не като отстъпление, а като поправка на допусната грешка, свързана с налагане на рестрикции на пациенти и лекари.
Д-р Маджаров посочи, че страни като Дания, Норвегия, Финландия, Франция, Швеция, в които съществуват и двата варианта на рецепта, са достигнали почти 90% използваемост на електронните рецепти. Това, по думите му означава, че не чрез забрани, а чрез въвеждане на удобства и добро представяне се достига до пълна дигитализация на електронната рецепта.
Председателят на БЛС посочи, че според последните данни има 20 милиона изписани електронни рецепти от лекари, 5 милиона електронни направления, 10 милиона електронни прегледа, 130 000 електронни хоспитализации. „Само по себе си това показва, че българският лекар работи в условия на дигитализацията от 1-ви юни насам, а в условията на дигиталната рецепта от миналата година по това време“, коментира председателят на БЛС. Той подчерта, че дигитализацията не премахва посещението в лекарския кабинет.
„Според нас електронната рецепта не е основният елемент от дигитализацията“, заяви д-р Маджаров.
От съсловната организация представиха и проучване за нагласите на българите относно въвеждането на електронна рецепта на тема “Едновременното използване на хартиена и електронна рецепта – ползи за лекари и пациенти”, което е осъществено в периода между 3-10 юни 2022 г. Според резултатите от него на въпроса „Дали гражданите са чували за електронната рецепта?” – отговорът е, че 75% са чували. На въпрос “Трябва ли да се премине изцяло на електронна рецепта – 20% отговарят положително, 10% – искат само хартиени рецепти, 58% искат паралелно оставяне и на двата вида рецепти, а 11% не могат да преценят. На въпрос “Купували ли сте антибиотик без рецепта?” – 44% от запитаните са отговорили с “да”, 53% – “не”. 55% от интервюираните са чували от близък да се купува антибиотик без рецепта. „Говорим за проблем, който е свързан не само с предписването от лекари, а и с отпускането от аптеки“, отбеляза по този въпрос председателят на БЛС.
90% от лекарите са на мнение, че трябва да останат и двата вида рецепти – електронна и хартиена, подчерта още д-р Маджаров.
“Българските пациенти следва да бъдат третирани като европейските”, категоричен беше председателят на БЛС. “Показателен за ограничаването на правата на българските пациенти е фактът, че един чужденец ще може да си закупи предписаните му медикаменти с хартиена рецепта от българска аптека, докато българският пациент – не”, добави д-р Маджаров.
От БЛС изразиха учудването си, че електронната рецепта не е въведена по отношение на жълтите и зелени рецепти, с които се отпускат медикаменти с риск от пристрастяване. “Нелогично е електронната рецепта не е въведена по отношение на жълтите и зелени рецепти, които изискват много по-строг контрол и проследяемост, тъй като касаят медикаменти с риск от пристрастяване”, изрази недоумението си д-р Маджаров.
Проф. Христо Шивачев, заместник-председател на БЛС, изтъкна, че въвеждането единствено на електронна рецепта би ограничило една част от лекарите си да практикуват професията си, но и застрашава качеството на проведеното лечение. “Новите методи в медицината никога не са налагани със забрана, а сами са се утвърдили като успешни”, допълни той.
Д-р Николай Брънзалов отбеляза, че БЛС е работил през цялото време много активно за разработване на електронното здравеопазване. Бялата рецепта е един малък частен случай от електронното здравеопазване, милиони документи вече се обменят по електронен път, заяви той. „Лекарят не може на 100% винаги да издаде единствено и само електронна рецепта, той трябва да има свобода да прегледа пациента и да може да прецени“, заяви д-р Брънзалов. Той също отбеляза, че рязкото въвеждане единствено и само на електронна рецепта ще ограничи напълно или частично правото на лекарите да практикуват професията си.