ИАМН: Eдна медицинска сестра за десет болнични легла у нас

Кадровият дефицит в системата на здравеопазването у нас става все по-сериозен. Проблемът е особено изразен при професионалистите по здравни грижи у нас, като лечебните заведения в страната работят при остър недостиг на такъв тип кадри. Това се потвърждава и от доклада на Изпълнителна агенция медицински надзор за изминалата 2021 година. В него се посочва, че при всички проверени от ИАМН лечебни заведения се наблюдава недостиг на лекари и професионалисти по здравни грижи, като на места една медицинска сестра обслужва повече от десет болнични легла.

От агенцията отичат и че средно съотношението лекар-медицинска сестра у нас е 1:1, както и че една трета от незаетите по щат места са за лекари, което се отразява на работата на отделенията.

Оголването на системата от кадри е тенденция, която продължава години наред. И ако по отношение на броя на лекарите се отчита известно, макар и плахо подобрението при сестрите ситуацията е действително повече от обезпокоителна и очевидно налага решителни действия на държавно ниво.

На този фон все още стотици български лекари и сестри продължават ежегодно да напускат страната и да се реализират навън.

По данни на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, предоставени на Мedical News, става ясно, че издадените от там удостоверения, изисквани при работа в чужбина, за период от 15 години, са близо 11 000, като в огромната си част те са за медицински сестри. В периода 2006-2017 година средно на година са издавани по над 800 такива документи, почти всички – за сестри. За последните пет години, обхващи и периода до август тази година, техният общ брой е над 1600.

Данните на Националния статистически институт също показват значително намаляване в броя на медицинските сестри, като за 15 години той е намалял с над 3600. Така през 2006 година той е бил 48 112, докато през изминалата 2021 година е спаднал до 44 451. Припомняме, скорошно проучване на Индекс на болниците показа, че над 73% от лечебните заведения са заявили, че имат недостиг на лекари, а около 90% на медицински сестри. Липсата на медицински сестри е във всички направления, но като специалностите с остър недостиг са посочени Анестезиология и интензивно лечение, АГ, Хирургия, Педиатрия, Вътрешни болести, Неврология, Спешна медицина, Психиатрия. 

На този фон статистиката отича макар и плах ръст в броя на лекарите у нас. През 2006 година те са били 28 111, докато през 2021 година се увеличават до 29 604 на фона на 44 451сестри. За сравнение, през предходната 2020 година обаче лекарите са били 29 717, а специалистите по здравни грижи 44 676. 

Данните на БЛС за броя на издаваните сертификати за добра практика, нужни за работа в чужбина на лекарите ни, отчитат лек спад в последните три години. Според информацията за тях, предоставена на Medical News, за последните 10 години техният брой е средно около 400 на година. През изминалата 2021 година БЛС е издал 351 такива документа, година по-рано 403, а през 2019 година – 464. От съсловната организация обаче уточняват, че сертификатите важат 3 месеца, тоест един и същи лекар би могъл да получи няколко удостоверения в рамките на година. 

Полина Тодорова