Без мерки системата остава с 10 000 сестри до 10 години

 “Ако не се предприемат спешни мерки, след 10 години в системата на здравеопазването няма да има и 10 000 медицински сестри”. Това заяви председателят на Българската асоцация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева по време на VI-ия редовен конгрес на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), в който участие са взели близо 400 делегати от цялата страна.

За 10-годишен период медицинските сестри са намалели с 14,68% – от 25 597 медицински сестри през 2012 г. до 22 320 медицински сестри през 2021 г. Средната възраст на медицинските сестри в България е нараснала осезаемо от 48,27 години на 52, 59 години, стана ясно от представения от нея отчет за дейността на асоциацията.

“Нарастването на средната възраст, съчетано с намаляващия брой медицински сестри, е критично. Необходими са спешни мерки за обръщане на тази тенденция, за която БАПЗГ сигнализира на всички нива на управление повече от 10 години”, е изтъкнала председателят на БАПЗГ.

Милка Василева е посочила, че 30% от работещите медицински сестри са на възраст над 60 години , а 31% от медицинските сестри предстои да се пенсионират през следващите 10 години. “Ако не се предприемат спешни мерки, след 10 години в системата на здравеопазването няма да има и 10 000 медицински сестри”, е заявила председателят на БАПЗГ.

“От 2016 г. се наблюдава намаляващ брой на акушерките и нарастване на тяхната средна възраст от 47,06 години на 49,09 години“, е изтъкнала още Милка Василева. Тя е допълнила, че доза оптимизъм вдъхва фактът, че 50% от акушерките са на възраст между 20 и 49 години.

“Най-висока е средната възраст при фелдшерите – 60 години, а най-младите представители на съсловието са лекарските асистенти със средна възраст 35,44 години”, е отбелязала председателят на УС на БАПЗГ. Стана ясно, че средната възраст на медицинските лаборанти е 47,48 години, на  рентгеновите лаборанти – 45,03 години, а на рехабилитаторите – 40, 87 години.

На този фон лечебните заведения в страната продължават да изпитват недостиг за медицински сестри. Една от тях е болницата в Силистра, откъдето предлагат стипендии и гарантират трудов договор на студенти и кандидат-студенти, обучаващи се за медицински сестри. Това съобщи д-р Васил Славов, изпълнителен директор МБАЛ – Силистра, цитиран от БТА.

През първите две години от обучението си желаещите ще получават месечна стипендия от 200-300 лева. Студентите в трети и четвърти курс ще могат да работят на трудов договор към болницата по време на практическото си обучение. Условие за сключване на договор е стипендиантът да работи в болницата поне толкова години колкото е получавал стипендия.

Д-р Славов каза, че прибягнал до тази мярка, тъй като голяма част от лечебните заведения в страната страдат от недостиг на медицински сестри и Силистренската болница не прави изключение. По думите му проблемът с годините се задълбочава и може да се стигне до принудително преструктуриране или затваряне на отделения.

„Тази година ни трябват спешно около 10-20 сестри, другата година – около 40-50. В рамките на 5 години – около 100. Няма откъде да дойдат, тъй като в страната се произвеждат около 400-500, но не всички желаят да работят по специалността. Темпът на загуба на кадри е много по-голям отколкото производството на нови. През болницата през миналата година са преминали над 15 000 души. Тези суми, които ние ще инвестираме в производството на нови кадри, се възвръщат многократно с годините“, обясни Славов.

По думите му вече има интерес към стипендиите. За следващата учебна година е планирана информационна кампания по училищата в региона. За да бъдат привлечени хора от други населени места, болницата е изготвила проект за изграждане на общежитие.

Друг сериозен проблем е високата средна възраст на медицинските сестри, работещи в МБАЛ – Силистра. Според главната сестра Мариана Маринова младите хора нямат интерес към професията, заради ниското заплащане. „Сестрите над 55 години са може би 2/3 от всички работещи в болницата. Има отделения, където работи само една сестра, която не е в пенсионна възраст. Трябва да сме им безкрайно благодарни, че остават да работят, защото без тях ще трябва да затваряме отделения“, каза Маринова.