Ендогенна експозиция на естроген и хронично бъбречно заболяване 

С цел определяне на уродинамичните параметри за успех на терапията, Softness et al. изследват ефективността на онаботулотоксин А, известен като ботокс, при деца с неврогенен пикочен мехур (НГПМ) без отговор спрямо конвенционално лечение. 

В проучването участват 34 пациенти с рефрактерен НГПМ в периода от 2008г. до 2019г. от един експертен център за лечение като успехът от терапията с ботокс се определя като подобрение на инконтиненцията и/ли уродинамичните параметри. 

При 13 пациенти се постига положителен отговор след първата инжекция, с подобрение в капацитета средно с 35% от очаквания за възрастта, сравнено с увеличение с едва 9% при децата без клиничен отговор. При разделяне на пациентите в групи според изходните уродинамични параметри, пациентите с високо налягане (Pdetmax > 20 cm H2O) са със значително подобрение в комплайънсът в сравнение с пациентите с ниско налягане (p = 0.017). Пациентите с нисък комплайънс (<10 ml/cm H2O) са с драматично подобрение от 3.08 ml/cm H2O по този показател, съпоставено с минимална промяна в групата с висок комплайънс (p = 0.003). Освен това, пациентите с нисък капацитет  (<50%от очаквания) са със значително подобрение както в капацитета, така и в компайънса, сравнение с тези с висок такъв (съответно p = 0.004 и p = 0.036). Регистрирано е подобрение в детрузорната свръхактивност както при отговорилите на терапията, така и при неотговорилите. 

В направеното изследване, при 38% от участниците се установява успех при интрадетрузорни инжекции на ботокс по повод рефрактерен неврогенен пикочен мехур. При отговор от лечението, подобрението в капацитета, комплайънса, детрузорната свръхактивност и/ли инконтиненцията съвпада с регистрираното при предходни проучвания. Авторите не установяват кои параметри са предиктори на успех на терапията, но разпределянето на пациентите в подкатегории според изходните уродинамични параметри, помага в откриването на пациентите, които биха извлекли максимална полза от лечението. Преди предприемането на по-инвазивни мерки е необходимо приложението на поне една инжекция от онаботулотоксин А при децата с рефрактерен на лечение НГПМ.

Източник:

  1. Softness KA, Thaker H, Theva D, et al. Onabotulinumtoxin A (Botox): A reasonable alternative for refractory neurogenic bladder dysfunction in children and young adults. Neurourol Urodyn. 2021; 1- 8. https://doi.org/10.1002/nau.24778

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/nau.24778?af=R