Аптеките с възможност да виждат в кои складове има лекарства

Важна промяна, свързана с възможността за проверка на наличността на лекарствата от страна на аптеките, предлага Министерство на здравеопазването. Тя касае Наредбата за Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА).

МЗ предлага промени в нея, чрез които аптеките да получават информация за липса на лекарства в складовете на притежателите на разрешение за търговия на едро с лекарствени продукти, включени в Позитивния лекарствен списък – списъкът на медикаменти, които се заплащат от НЗОК.

Припомняме, системата СЕСПА е предназначена да събира информация за доставени, отпуснати и продадени количества лекарствата в страната. Основната й цел е при установен недостиг на лекарствата на пазара у нас, те да бъдат включени в забранителен за износ списък, за да се гарантират достатъчно количества. Даден медикамент попада в този списък, ако количествата от него са под 65% от средномесечното потребление.

Недостатък на системата до момента обаче бе невъзможността аптеките да проверяват наличността на определени лекарства в различните складове, което бе пречка и за поръчването им при търсене от пациенти. Този пропуск бе причина и за изкривяване на пазара към определени аптеки, за които складовете можеха да „пазят“ лекарства. Заради него се получаваше и парадоксът в редица аптеки да липсват медикаменти и нуждаещите се от тях да не могат да ги открият, а същевременно лекарствата да са налични в опредени складове.

Така например периодично у нас се появяват сигнали за липсващи медикаменти за белодробни заболявания, включително и при деца. В същото време, в Министерството на здравеопазването, чрез данните от Изпълнителната агенция по лекарства, постъпва информация, че в страната има достатъчно количества от въпросните продукти, защото това показват даннните от складовете, а това позволява и техният износ.

„Отдавна се борим за тази промяна и със сигурност, когато тя заработи, ще доведе до едно по-справедливо разпределение на лекарствените продукти и достъп на пациентите до тях“, коментира за Medical News Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.

“До момента пазарът беше изкривен, защото складовете имаха възможност да крият количества. Дори и да разполагат с определени медикаменти, ги отказват на аптеките и ги отпускат само на свързани с тях аптеки при определени условия. Иначе казано, на по-близки и „любими“ аптеки, което водеше до това че пациентите не могат да намерят определено лекарство, дори то да е налично в складовете“, разясни той. Освен това, допълни Маринов, нормативната празнина, е давала възможност складовете да задържат определени количества от даден лекарствен продукт, което позволява и по-нататъшния му износ. „Така се стигаше до парадокса да има лекарствени продукти, които не попадат в забранителния за експорт списък, а в същото време пациентите да не могат да ги намерят„, отбеляза главният секретар на БФС.

Той обясни, че ще е нужно известно време за осигуряването на софтуерната възможност за проверка от страна на аптеките. „Със сигурност ще има по-справедливо разпределение и ако няма лекарства, няма да има всички, а ако има, ще има за всички“, обобщи той.

„Целта на направеното предложение е да се осигури възможност за обмен на информация между притежателите на разрешение за търговия на дребно с лекарствени продукти и притежателите на разрешение за търговия на едро с лекарствени продукти относно наличностите в складовете на притежателите на разрешение за търговия на едро с лекарствени продукти на лекарствени продукти, включени в Позитивния лекарствен списък. Очакваните резултатите от предложеният проект на нормативен акт е притежателите на разрешение за търговия на дребно с лекарствени продукти да получават своевременно информация за липса на наличности в складовете на притежателите на разрешение за търговия на едро с лекарствени продукти на лекарствени продукти“, включени в Позитивния лекарствен списък, гласят мотивите към предлаганите промени.

Полина Тодорова