Oтново нападение над лекар у нас

Поредно нападение над медици у нас – този път в Самоков. По случая започна разследване, а Българският лекарски съюз настоя за незабавни действия от страна на компетентните органи.

Нападението е станало в събота вечерта във филиала за спешна медицинска помощ в гр. Самоков.

Kъм 19.20 часа на 4-ти юни в РУ-Самоков постъпил сигнал от фелдшер във Филиала за спешна медицинска помощ за нападение в центъра. Незабавно на място са изпратени полицейски екипи. По първоначални данни е установено, че около 17.30 часа мъж е бил доведен от неговите близки в тежко здравословно състояние.

Въпреки усилията на медицинския екип, пациентът е починал. Вследствие на това пред спешния кабинет се събрала тълпа, която разбила вратата. При опита за саморазправа дежурният лекар е бил ударен неколкократно, а апаратурата – разхвърляна. Медицинските специалисти се затворили в стая за отдих, но последвали нови опити за взломяване. С оглед своевременното овладяване на ситуацията и недопускане ескалиране на напрежението са мобилизирани всички сили на РУ-Самоков, придадени са и допълнителни екипи от жандармерията и съседни районни управления, уточниха от МВР.

Заедно с още двама лекари от болницата в Самоков направихме всичко, за да го спасим.  Пациентът се влошаваше прогресивно. След около двучасови усилия да го спасим, нахлу една тълпа, близки на пациента. Нахвърлиха се върху нас. Наложи се да се барикадираме в едно друго помещение. Обмислям да напусна, но в момента съм в емоционално състояние”, разказа пред Нова Телевизия нападнатият д-р Любомир Ал-Хакак. По думите му моралното падение на обществото е огромно. „Близките ме попитаха какво още правя в Спешна помощ“, призна още той.

Медиците от Самоков са категорични, че за пациента са положени целият обем от нужните реанимационни дейности, с които да му се окаже помощ. “Често се случва да има такова отношение към лекари в Самоков. Но такова физическо нападение досега сме нямали. Това са проблемите, които ескалират поради пробойните в самата система”, заяви д-р Трендафилова, началник на „Спешна помощ“. Тръгвам като на война, без да знам какъв ще е резултатът от тази война, призна тя. Д-р Трендафилова определи екипа във филилала за страхотен, който оказва непрекъснато неотложна помощ на хората от района.

След поредното нападение над медици с остра позиция излезе и Българският лекарски съюз.

От там обявиха, че БЛС ще сезира Прокуратурата, както и че съсловната организация настоява за незабавни действия от страна на компетентните органи заради упражнената агресия срещу медици от центъра за спешна помощ в Самоков.

„Подобно поведение е грозно, крайно неприемливо и прекрачва всички граници на нормалността! Български лекарски съюз е категоричен, че няма да търпи медици да бъдат унижавани, подлагани на тормоз и атакувани, докато се опитват да изпълнят служебните си задължения и настоява законът да бъде приложен с цялата му строгост“, категорични са от съсловната организация. От там припомнят, че на телефон 02/ 9 07 07 07 могат да бъдат подавани сигнали за упражнена агресия над лекари и специалисти по здравни грижи. Те ще бъдат незабавно предавани до Главния прокурор, съгласно подписаното споразумение между БЛС, МЗ и Прокуратура на Република България, уточняват от БЛС.

Отношение по темата взе и д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз, който заяви, цитиран от БНТ, че това отношение е недопустимо и трябва да бъде наказано. „Това е пореден случай на агресия, лекарите в България трябва да бъдат съхранени. Защо се допуска те да бъдат малтретирани – това води до тяхното намаляване. До момента, без да е минала и половината година, нападенията над медици са колкото цялата минала година. Няма респект от държавата и законите ѝ“, допълни д-р Николай Брънзалов.

Той призова за тежки наказания за тези, които посягат над медик на работното му място. Според него е необходимо да бъдат взети спешни мерки.

Районната прокуратура в Самоков ще повдигне две обвинения на мъжете, нападнали медици в Спешната помощ в Самоков, заяви пред журналисти районният прокурор на Самоков. Едното обвинение е за хулиганство, а другото за причиняване на лека телесна повреда на длъжностно лице по време на изпълнение на служебните му задължения. По закон за обвиненията се предвиждат до 3 г. и до 5 г. лишаване от свобода.