Управителният съвет на Български лекарски съюз взе решение да съдейства за завеждането на колективен иск от името на лечебните заведения за извънболнична медицинска помощ срещу компаниите, които не са изготвили в срок програмните си продукти. Това съобщиха от съсловната организация.
Причината, посочват от там, е създалият се хаос в системата, невъзможността лекарите, работещи в ПИМП и СИМП, да изпълняват своите задължения след 01.06.2022 г. заради напълно блокирана работа с отделните софтуерни програми. „Недопустимо е дни наред български граждани да не могат да получат необходимите им направления за прегледи и изследвания, а лекарите да бъдат подложени на допълнителен стрес и да понасят всички негативи от създалата се ситуация“, заявяват от БЛС.
Съсловната организация настоява компетентните органи да направят необходимите проверки и да установят кои компании не са изготвили в срок програмните си продукти. „Настояваме още и за въвеждането на строг лицензионен режим с ясно разписани отговорности за всички компании, които изработват медицински софтуер“, категорични са от БЛС.
Българският лекарски съюз се обръща към всички, засегнати от проблема, да изпращат своите сигнали за фирмите, които не са изготвили в срок програмните си продукти до централата на БЛС: (гр. София, бул. „Акад. Иван Гешов“ 15) или на имейл: blsus@blsbg.com. Сигналите ще бъдат включени в колективните искове, за чието завеждане съсловната организация ще съдейства.
От БЛС информираха и че предложат и на Надзорния съвет на НЗОК да бъде направена двуседмична отсрочка на клаузата, касаеща електронните прегледи и направления, за да могат компаниите, които не са изготвили в срок програмните си продукти да изчистят пропуските, българските граждани да имат възможност да получат необходимите им направления за прегледи и изследвания без проблем, а лекарите да не бъдат подложени на допълнителен стрес и да понасят всички негативи от създалата се ситуация.
Припомняме, е-направленията трябваше да са факт от 1-ви юни. Впоследствие общопрактикуващи лекари сигнализираха за проблеми, свързани с необновен софтуер на една от фирмите. Сигнали бяха подадени към БЛС от медици от Габрово, Добрич и други места.
Вчера от фирмата „Контракс“ начело с Йордан Йорданов изпратиха писмо до БЛС, в което поднесоха извинения за причинените неудобства. Заради гафа здравният министър проф. Асена Сербезова настоя за търсене на законова възможност за налагане на санкции на компаниите, допуснали проблема със системата поради необновяването на програмните си продукти.