Отбелязваме Деня на сестринството с два пъти по-малко от нужните сестри и акушерки

На днешния 12 май се отбелязва Международният ден на сестринството. У нас на този ден освен медицинските сестри празнуват и акушерките, фелдшерите, лекарските асистенти, медицинските и рентгеновите лаборанти, рехабилитаторите. Всички те имат незаменима роля в дейностите на медицинските екипи, призвани да осъществяват диагностика, лечение и здравни грижи, отбелязват в поздравителния си адрес от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

От там припомнят, че тази година Международният съвет на медицинските сестри (ICN) излезе с мотото „Медицинските сестри: Глас за лидерство – инвестирайте в здравните грижи за осигуряване на глобално здраве.“

Ролята на медицинските сестри и останалите професионалисти по здравни грижи в лечебния процес е незаменима, но все още те са недооценени от обществото и политиците. В същото време дефицитът на тези кадри продължава застрашително да нараства. По данни на Националния електронен професионален регистър на БАПЗГ през 2012 г. България е разполагала с 25 597 медицински сестри на средна възраст 48 години. През 2021 г. професията си са практикували 22 320 медицински сестри на средна възраст 53 години.

За съжаление се сбъднаха прогнозите на БАПЗГ за оголване на редиците на медицинските сестри, за което алармирахме многократно през последните 10 години. За този период медицинските сестри са намалели с близо 15%, в същото време средната възраст на работещите сестри се е увеличила с 4 години. Почти 30% от работещите медицински сестри са на възраст над 60 години, на 31% от тях предстои пенсиониране в следващите 10 години, отбелязват от там.

Броят на работещите медицински сестри в България е повече от два пъти по-малък от нуждите на родното здравеопазване, подчертават от БАПЗГ.

Сходни са проблемите и при акушерките – макар, че са запазили своя брой в периода 2012 – 2021 г. (съответно 3713 акушерки и 3795 акушерки), средната им възраст се е увеличила с 2 години (47,06 г. на 49,09 години). Акушерките в България са два пъти по-малко от нужното на здравната система. Не достигат специалисти и за другите професии.

Ето защо са нужни спешни мерки за спасяване на съсловието, категорични са от БАПЗГ.

От там продължават да настояват за политическо съгласие по тези проблеми и приемането на Национална стратегия с план за дейстие до 2030 г. Те искат осигуряване на стартово трудово възнаграждение в размер на три минимални работни разплати, подкрепа от страна на държавата и работодателите за осъществяване на продължаващо обучение и кариерно развитие, приемане и спазване на медицински стандарти по здравни грижи, по-добри възможности за самостоятелните сестрински и акушерски практики в извънболничната помощ, както и привличане на повече млади хора към професиите от направление „Здравни грижи“.

От асоциацията апелират медиите да показват добрите примери от работата на специалистите по здравни грижи, „които в екип с лекарите са помогнали на хиляди хора за тяхното спасяване, оздравяване и постигане на по-добро здраве“. Нужно е да се огласяват повече добри примери от работното ежедневие на тези неуморни медицински специалисти, които често пренебрегват себе си, за да помогнат на хора в нужда от здравна грижа, категорични са от там.