Министерството на здравеопазването да може да субсидира лечебни заведения за болнична помощ за поддържане готовността им за оказване на медицинска помоща и три месеца след отмяната на извънредната епидемична обстановка. Това е разписано във внесен за разглеждане в параментарната комисия по здравеопазване законопроект за промени в Закона за здравето от група депутати от „Продължаваме промяната“ начело с доц. Антон Тонев. Те ще бъдат разгледани на заседание на ресорната комисия следващия вторник.
Със законопроекта на практика се слага край на извънредната епидемичната обстановка след 1-ви април, но се предлага да се запазят както възможностите за налагане на различни мерки, ако ситуацията с COVID се влоши, както и през следващите три месеца болниците и медиците на първа линия да продължават да бъдат подпомагани.
Предложение за подкрепа на болниците е свързано със запазване за един непродължителен срок на част от капацитета на лечебните заведения с цел готовност за оказване на медицинска помощ на определен контингент от пациенти, а именно тези, при които е налична доказана коронавирусна инфекция, е посочено в мотивите. Според вносителите то се налага и поради факта, че самата грижа за хоспитализираните пациенти в условия на задължителна изолация в лечебни заведения за болнична помощ обуславя специфика както в позиционирането им на територията на лечебните структури на болницата като разделяне на потоците от пациенти, разполагането им в отделни стаи, осигуряване на контрол на достъп, така и в организацията на дейностите в съответните структури.
Тези условия не са обичайните за болнично лечебно заведение и осигуряването им, в случай на необходимост, при внезапно, макар и минимално нарастване на броя на хоспитализираните заразени лица изисква организационно време, е посочено още в мотивите.
Със законопроекта се предлага още с три месеца след отмяната на извънредна епидемична обстановка да се удължи и възможността да се предоставят безвъзмездно на лечебни заведения медицинска и лабораторна апаратура, медицински изделия и лични предпазни средства, лекарствени продукти, дезинфектанти, хигиенни и други материали и консумативи.
С промените се предлага още три месеца след отмяната на извънредната епидемична обстановка да се запази възможността Министерството на здравеопазването да може да изплаща допълнителни възнаграждения на работещите при неблагоприятни условия на труд.
Предложенията създават и възможност след отмяната на обявена извънредна епидемична обстановка, когато това е необходимо с цел да се предотврати последващо епидемично разпространение министърът на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор да може със заповед да въвежда противоепидемични мерки за територията на цялата страна или за отделна област за определен период от време. Такава възможност се предлага да се предостави и на директорите на регионалните здравни инспекции за територията на съответната област, на отделна община или населено място.
Предлага се законът да влезе в сила от 1 април 2022 г., тъй като по този начин ще се гарантира продължаване дейността на лечебните заведения при досегашните условия и ред по отношение диагностиката и лечението на нуждаещите се лица, болни от COVID-19, както и защитата на здравето на гражданите, гласят още мотивите.