Д-р Таня Андреева: Ако закрият ИСУЛ и „Александровска“, никой няма да разбере, че ги няма

„Ако ИСУЛ и „Александровска“ бъдат закрити, никой няма да разбере, че ги няма“. Това мнение изрази бившият здравен министър д-р Таня Андреева на дискусията „Кадровият дефицит в здравеопазването – последици и нужда от промени“, организиран от „Индекс на болниците“.

Изказването й бе в контекста на темата за необходимостта от евентуално затваряне на лечебни заведения и дадената заявка на здравните власти за актуализация на националната здравна карта, която определя потребностите в сектора.

Според нея в момента има болници, „които са фалирали, но продължават да са на „командно дишане, защото някой е решил, че трябва да ги има“. „Такава болница е „Александровска“ или ИСУЛ. Ако тези болници бъдат закрити, никой няма да разбере, че ги няма“, заяви тя.

Казвам го и с политически опит и като лекар, не е грешно да говорим за преструктуриране и още повече – да кажем истината, че е крайно време да се закриват неефективни лечебни заведения“, коментира д-р Андреева.

По думите й в страната има болници, които са съставени от Съвет на директорите и още петима лекари, които в никакъв случай не могат да окажат качествена медицинска помощ. Д-р Андреева даде и друг пример, свързан с болниците, които са били определени като лечебни заведения за лечение на пациенти с COVID в хода на пандемията. Сред тях по думите й са били болниците в Карнобат и Белоградчик, в която няма анестезилог и има двама инфекционисти на 70 години.

„Позволихме през годините много болници да се нароят“, отбеляза тя. Андреева допълни, че разкриването на нови болници или разширяването на вече съществуващи такива чрез нови дейности, трябва да бъде законово регламентирано чрез обвързването на това какъв персонал има там. Според нея трябва да се работи много активно по Националната здравна карта, да се прецени какви ще са първоначалните минималните възнаграждения на различните специалисти в сектора, както и да се остойности всяка дейност.

Полина Тодорова