На днешния 10 март се отбелязва Световният ден за профилактика на бъбречните заболявания, припомнят от УМБАЛ „Александровска“. Той се отбелязва от 2006г. през втория четвъртък на март, по инициатива на Международното дружество по нефрология и на Международната федерация на фондациите за бъбречни болести. Целта е да се обърне внимание на опасността от бъбречните заболявания, важността от ранното им диагностициране и проблемите на хората, чийто живот е белязан от хроничните бъбречни заболявания. Мотото на Деня за тази година е „Информираност по отношение на бъбречното здраве“.
От УМБАЛ „Александровска“ припомнят, че клиниката по нефрология, трансплантация и диализно лечение в лечебното заведение е единствената в страната, осъществява пълния обем на нефрологична дейност в четири основни направления. Това са консервативна нефрология, диализно лечение, бъбречна трансплантация и следтрансплантационно наблюдение на бъбречнотрансплантирани пациенти, редки болести в нефрологията (болест на Фабри, комплекс туберозна склероза, хемолитично-уремичен синдром, кариомегален интерстициален нефрит, гломерулопатии при системни заболявания(микроскопски полиангиит и грануломатоза на Вегенер). Тя е експертен център за болестта на Фабри за България и е част от референтната европейска мрежа на заболяването.
Тази година Световната здравна организация (СЗО) информира тревожно, че бъбречната заболеваемост е на 5-то място като причина за смъртност. Световната нефрологична общност посочва, че бъбречната заболеваемост има честота 10%, тоест всеки 10-ти човек е с бъбречно заболяване.
Проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология, трансплантация и диализно лечение в УМБАЛ „Александровска“ и председател на Българското дружество по нефрология (БДН), обяви, че България не само не прави изключение от черната статистика, но честотата у нас е дори по-висока – 12,8% или всеки 8-ми човек. С оглед на демографските характеристики – увеличаване на възрастното население, намаляване на активното население и поради миграционните процеси и намаляване на раждаемостта, прогнозите са песимистични – честотата на бъбречната заболеваемост за нашата страна ще се увеличава, обясни специалистът.
Предвид тези данни проф. Пакалев допълни, БДН се заема да направи програма за скрининг на бъбречната заболеваемост у нас. Тя ще е обща и по групи, като за тази цел Дружеството се ангажира и с осигуряването на финансов и човешки ресурс, за да се постигне резултат в рамките на възможно кратък период от време.
В профилактиката на хроничната бъбречна недостатъчност са от значение мерките, които целят да намалят заболеваемостта от остри и хронични бъбречни болести. Важен дял заемат мерките срещу бъбречнокаменната болест, инфекциите, вродените аномални на пикочните пътища, злоупотребата с лекарства и други, отбелязват от УМБАЛ „Александровска“.