Eпидемиологичната ситуация е по-благоприятна и е нормално е да отпадат мерки, нормално е да има отново планова дейност. Лека-полека, предпазливо се връщаме към един по-нормален живот. Това коментира пред БНТ проф. Николай Габровски, началник на Клиниката по неврохирургия в „Пирогов“, по повод планираното отпадане на зеления сертификат.
Според него тази мярка не е представлявала сериозен инструмент за контрол, какъвто е трябвало да бъде в тежката епидемиологична ситуация, а по-скоро се е превърнал в средство за политическа съпротива. По думите му отношението към него у нас е било пренебрежително за разлика от европейските страни, където е имало строг контрол. Когато той не върши тази работа, естествено няма как да ни помага за защита, допълни професорът.
По думите му у нас е имало ваксинационен провал, който освен човешки жертви, ще има и икономически последици.
Светът в голямата си част започна да се връща към нормалния си ритъм на живот благодарение на спазването на строги мерки. Ако ние искаме България да стане отново туристическа дестинация, да можем отново да пътуваме спокойно, то ние със сигурност трябва да спазваме строги мерки, включително ваксинацията, коментира в тази връзка проф. Габровски.
Той отбеляза още, че чисто психологически идеята, че ние отново ще се върнем към нормалния живот, е изключително важна. Въпреки това специалистът посочи, че все още нямаме основания за пълно спокойствие и трябва да сме предпазливи. „Нито пандемията е приключила, нито знаем какво точно ни очаква“, каза проф. Габровски.
Той отбеляза, че последната вълна от варианта Омикрон е била малко „по-щадяща“, но изтъкна, че няма как да се прогнозира в каква посока ще се развие ситуацията. „Първата година най-тежкото беше неизвестността, особено за екипите, които работиха с тези пациенти. Нямаше и ваксини. При следващата вариация се засягаха по-млади хора. Идването на ваксините даде надежда, но за съжаление тази надежда не беше използвана у нас. Последната вълна беше най-щадяща“, коментира той, допълвайки обаче, че при нея са се наблюдавали повече крайности – от много тежки случаи до пациенти с много леки симптоми.