Пациент със Синдром на Гилен-Баре и COVID благодари на лекари от УМБАЛ „Св. Анна“ с икона

Благодарен пациент подари икона на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Св. Анна“ -София. Тя изобразява „Св. Богородица с Младенеца“ и е дар от 43-годишен мъж, който е лекуван успешно от спецалистите в клиниката от две много тежки състояния – Синдром на Гилен-Баре и COVID-19.

„Става въпрос за млад човек, който дойде при нас неподвижен – с парализа на долните крайници“, разказа пред Medical News доц. Росен Калпачки, началник на Клиниката по нервни болести в лечебното заведение. Следствие на коронавирусната инфекция мъжът е развил рядкосрещания синдром, който се xарактеризира с внезапно начало и прогресиращо засягане на периферните нерви.
“Това е много тежко заболяване. Когато са засегнати и ръцете, има риск да се засегне и дихателната мускулатура и тези пациенти много често са обречени“, посочи той.

Специалистът обясни, че в редки случаи при пациенти с COVID може да се развие подобна реакция в нервната система. Именно такъв е бил случаят на мъжа, приет в УМБАЛ „Св. Анна“. „Ние имахме няколко подобни пациенти с COVID, развили синдрома на Гилен-Баре. Това е един от тях“, каза той.

„При такива случаи се развива бърза парализа – буквално в рамките на часове. Човек може да се събуди здрав сутринта и да е неподвижен вечерта или обратното. Най-често е подвижен вечерта и на сутринта е с неподвижни крайници. При такива пациенти се налага поддръжка и на дишането“, поясни той.

„Това е тежко заболяване, свръхспешно състояние, малко лекари се занимават с него, но като цяло на всички ни се изправят косите, когато чуем този синдром“, сподели доц. Калпачки.

„В конкретния случай пациентът дойде при нас много уплашен, защото имаше пред себе си две много тежки диагнози“, изтъкна той.

Престоят на мъжа в болницата е бил над 20 дни, през които е проведено лечение и на двете диагнози.

„По отношение на синдрома на Гилен-Баре проведохме вливане на имуноглобулини. Това е особено и труднодостъпно лечение“, разясни доц. Калпачки. „От друга страна Ковид-ът също не беше лек. Той се лекуваше с моноклонални антитела по всички правила на ковидното лечение. Водихме борба в двете направления и за щастие имаше ефект. Хубаво е, че самият той беше дошъл при нас сравнително бързо, а и ние сме известни като като най-бързата нервна клиника в България“, коментира специалистът.

Мъжът вече е изписан, контролните му изследвания са добри, а в знак на благодарност той е подарил и икона на екипа на отделението по нервни болести.

Полина Тодорова