МЗ обяви първите места за специализанти – най-много за обща медицина

Министерство на здравеопазването обяви първите местата за специализантите в сферата на здравеопазването за годината. Броят им е описан в заповед на здравния министър проф. Асена Сербезова.

От нея става ясно, че местата за бъдещите лекари по клинични специалности са общо 306. Те ще могат да се обучават или в болниците – бази за обучение или в структури, които сключват договор с бази, защото те самите не са такива. Това са центровете за спешна медицинска помощ, центровете за трансфузионна хематология, държавните психиатрични болници и други лечебни заведения, които нямат одобрение от министъра на здравеопазването за обучение по съответната специалност.

От тази година местата, финансирани от държавата, ще се определят два пъти в годината – срок до 15 януари и до 15 август.

Най-много сред тях са местата за специализантите по обща медицина или 43. В тази специалност е и най-голямото увеличение в сравнение с миналата година, когато те бяха 29. Сериозно намалени са обаче местата за бъдещите инфекционисти, чиито общ брой миналата година бе 21, а през тази са общо 9.

Сред другите специалности с голям брой места са анестезиология и интензивно лечение – общо 26, педиатрия – 24, акушерство и гинекология – 17, нервни болести – 16. Само три са местата за неврохирургия и спешна медицина, а едва по едно за ендокринология и болести на обмяната и очни болести. 12 пък са обявените общо места за специализанти по професионално направление “Здравни грижи” – медицински сестри и акушерки.

5 са местата за денталните лекари.

Припомняме, през миналата година, с промяна в реда за специализациите отпадна ангажиментът бъдещите лекари да работят в лечебно заведение у нас, ако обучението им е било финансирано от държавата, както и се осигури възнаграждение в размер на две минимални работни заплати за специализантите от клиничните специалности.

С други промени се даде възможност лекарите, които работят в отделения с пациенти с COVID-19, да имат правото да бъдат зачислени за специализация на мястото, където работят, без да е необходимо провеждането на конкурс. 

В последните години се забелязва и увеличение в броя на младите лекари у нас, а основната причина за това е въведената през 2015 година промяна в реда на специализациите, чрез която придобиването на специалност се осъществява въз основа на сключен срочен трудов договор.

Определените места за специализанти, финансирани от държавата в бази за обучение, се заемат на основание срочен трудов договор на длъжност на специализант. За тези места базите за обучение трябва да обявят конкурси за заемането им по реда на Кодекса на труда в срок до 10-ти февруари. В обявата задължително се отбелязва, че местата са финансирани от държавата

Информация за конкурсите трябва да бъде публикувана на сайтовете на базата за обучение и да бъде изпратена на съответната РЗИ, която също трябва да публикува тази информация на сайта си. Базите за обучение, включени в заповедта, трябва да организират приема на специализантите въз основа на срочен трудов договор, така че обучението им да започне не по-късно от 31.03.2022 г. Редът и сроковете за станалите специализанти е по-различен. По-подробна информация може да откриете ТУК.

Държавата дава възможност и за специализация, отново финансирана от нея, но срещу ангажимент за работа при сключен договор с работодател за стаж на студента за периода на обучението и за работа след успешното му завършване. Програмата е на просветното министерство и за момента интересът към нея е слаб – кандидадите са едва осем.

Полина Тодорова