Само осем бъдещи лекари за момента са единствените студенти, сключили договор с работодател, по програмата на МОН за обучение за сметка на държавата, срещу ангажимент с конкретен работодател. Министерството на образованието и науката публикува регистър на специалностите, за които държавата заплаща изцяло или частично разходите за следването при сключен договор с работодател за стаж на студента за периода на обучението и за работа след успешното му завършване.
Немалка част тях са в сферата на здравеопазването. Към момента обаче студентите, които са сключили договор по програмата, са едва осем и всички са в сферата на медицината, съобщиха за Medical News от просветното министерство. Те ще се обучават за сметка на държавата срещу ангажимент за работа в различни болници в страната, сред които УМБАЛ „Свети Георги“-Пловдив, МБАЛ – Пазарджик АД, МБАЛ – Асеновград и други.
Програмата бе открита в началото на академичната 2021/22 година и чрез нея държавата заплаща изцяло или частично таксите за обучение на студенти от 96 различни специалности, в случай че имат сключен договор с конкретна фирма за стаж и работа след завършване.
Списъкът на специалностите, за които държавата покрива разходите за обучение, се изготвя по висши училища, форми на обучение и брой студенти спрямо нуждите на пазара на труда. Той се актуализира всяка година, за да отговаря в максимална степен на потребностите от висококвалифицирани кадри за икономиката.
По предложение на различни министерства през настоящата академична година са одобрени 154 фирми. За 2021/2022 г. тези работодатели са заявили необходимост от 975 специалисти.
Припомняме, миналата година с окончателните промени в Наредбата за придобиване на специалност в системата на здравеопазването, отпадна и ангажиментът бъдещите лекари да работят в лечебно заведение у нас, ако обучението им е било финансирано от държавата, както и се осигури възнаграждение в размер на две минимални работни заплати за специализантите от клиничните специалности.
Програмата на МОН дава допълнителна възможност за обучение за сметка на държавата, но срещу ангажимент при работодател у нас. Справка на Medical News показа, че обявените работни места са от лечебни заведения в цялата страна. Освен лекари, голям е и броят на свободните места за медицински сестри, сред които кадровият проблем у нас става все по-голям.
Полина Тодорова