Присадиха сърце от генномодифицирано прасе на човек

За първи път в историята на медицината американски лекари присадиха на пациент с тежо сърдечно заболяване сърце на генетично модифицирано прасе, информират световните агенции. Трансплантацията е извършена в университетската болница в Мериленд.

Пациентът, 57-годишният Дейвид Бенет, е предупреден за рисковете от операцията. По-рано мъжът е получил отказ за присаждане на човешко сърце в няколко водещи центъра за трансплантации в САЩ.

Макар че е твърде рано да се каже дали операцията наистина ще е напълно успешна, тя бележи важна крачка в десетилетните усилия един ден да се използват органи на животни за животоспасяващи оперативни интервенции, отбелязва BBC. “Знам, че това е стреляне на сляпо, но за мен е последният ми шанс“, заяви в деня преди операцията Бенет.

Eкипът, извършил трансплантацията

За трансплантацията е поискано специално разрешение от медицинския регулатор на САЩ – Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA).

Трансплантацията е продължила седем часа. При нея е използвано и ново лекарство заедно с конвенционалните медикаменти против отхвърляне, които са предназначени да потискат имунната система и да предотвратяват отхвърлянето на чуждия орган на тялото. Използваното ново лекарство е експериментално съединение.

Три дни след трансплантацията от болницата съобщават, че пациентът е стабилен, но все още сърцето и белите му дробове не работят самостоятелно. Следващите няколко седмици ще бъдат критични за това как се справя присаденото сърце.

Д-р Бартли Грифит с пациента

Това беше революционна операция, която ни приближава една крачка към решаването на кризата с недостига на органи. Просто няма достатъчно донорски човешки сърца, за да се отговори на дългия списък с потенциални реципиенти“, заяви Бартли Грифит, доктор по медицина, който е трансплантирал свинското сърце на пациента. „Операцията ще предостави ценна информация, за да помогне на медицинската общност да подобри този потенциално животоспасяващ метод“, посочи и колегата му д-р Мухамад Мохиудин, който е съосновател на програмата за сърдечна ксенотрансплантация на университета.

През изминалата година в САЩ са извършени 3800 сърдечни трансплантации. Въпреки това недостигът на човешки органи, дарени за присаждане е проблем, както за САЩ, така и в световен мащаб. Поради тази причина научната и медицинска общност работи за възможности за използване на  животински органи за присаждане.

През октомври миналата година Робърт Монтгомъри – директор на института по трансплантации към Нюйоркския университет и неговият екип, присадиха бъбрек от генетично модифицирано прасе на пациентка, изпаднала в мозъчна смърт и поставена на изкуствено дишане. По време на 54-часовия експеримент бъбрекът е заработил успешно.