Потвърдени са първите 12 случая на „Омикрон“ у нас

Потвърдени са първите 12 случая на „Омикрон“ у нас. Tова съобщи на брифинг главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Вече може да очакваме този вариант на вируса да се разпространи по-бързо и да стане доминиращ, посочи Кунчев. Единайсет от заразените са от София, а един от тях е от Софийска област. Девет случая са при мъже, а три при жени. Те са от всички възрастови групи.

Седем от заразените с „Омикрон“ са без ваксинация. При петима тя е извършена преди 9 месеца. Според доц. Кунчев може да очакваме значително по-бързо разпространение и по всяка вероятност „Омикрон“ ще стане доминиращ сред вариантите на COVID. „Изненада при протичането на заболяването няма, за щастие при никой от заразените не се налага хоспиталиция”, каза той. „Взети са от 21 области от 41 лечебни заведения. „От всички положителни проби 4,4% са с потвърден Омикрон”, поясни  главният държавен здравен инспектор.

Само един от заразените с новия вариант на вируса е пътувал в чужбина, като наскоро се е завърнал от Великобритания.

От думите на доц. Кунчев стана ясно, че налагането на нови мерки от здравните власти ще бъде обсъдено още в първия работен ден. Той не изключи и налаганетона пореден локдаун.

Доц. Кунчев не изключи и в момента да има скрито разпространение на вируса, като положителните проби да се окажат много повече.