Д-р Радислав Наков, който ни напусна наскоро, бе отличен с почетна грамота в рамките на церемонията „Човек на годината“ 2021 на Българския хелзински комитет. Тя бе връчена на съпругата му д-р Радина Накова.
На церемонията журито на БХК почете паметта на личности, които вече не са сред нас, но които с делото и каузите си, са оставили следа в обществото. „Ние вярваме, че значимите хора и техните каузи не си отиват с тях. Те продължават да живеят чрез тези, които пазят спомена и продължават делото им“, заяви водещият на журото Надежда Цекулова, директор програма “Кампании и комуникации” в Български хелзински комитет.
Д-р Наков е номиниран в правозащитните награди за приноса му към възможностите за развитие на младите лекари в България.
Ето и пълният текст на номинацията му:
„Президент на Асоциация на младите хепатогастроентеролози в България. Починал на 11.11.2021 г. на 32 години. Д-р Радислав Наков бе специалист гастроентеролог в София, експерт в областта на синдрома на раздразненото черво, функционалната диспепсия, възпалителните чревни заболявания (болест на Крон и улцерозен колит), чревната амилоидоза и чревната микробиота. Тази година д-р Наков бе отличен с почетния знак на президента за постиженията му в областта на медицината. А само преди седмици ръководен от него екип, разработил български проект за гайдлайн, спечели грант на UEG – United European Gastroenterology. Миналата година д-р Наков спечели дело срещу МУ-София, заведено след отказ да бъде допуснат до асистентски конкурс заради онкологичното му заболяване.“
„Загубихме Ради скоро, все още още не сме преодолели тази загуба и не мисля, че някога ще я прeодолеем. Всеки, който го познава, знае колко прекрасен човек беше той, много добър приятел и винаги правеше всичко с огромно желание. Благодаря, че уважихте делото и труда му“, заяви съпругата на д-р Наков д-р Радина Накова.
Посмъртно отличие от журито на БХК получи един от най-изявените медицински специалисти в областта на педиатрията у нас – д-р Адил Кадъм. Тя бе отличена за неуморната ѝ работа в специализираната детска болница „Проф. Иван Митев“ в София и за застъпничеството ѝ за модерна специализирана детска болница и новаторство в лечението на деца в България. Проф. Кадъм бе отличена в категория “И сам войнът е войн”.
Журито отличи посмъртно и Капка Панайотова – основателка на „Център за независим живот“, водила дългогодишна борба за правата на хората с увреждания в България, за цялостна реформа в политиките за тази група, както и за осигуряването на истинска лична помощ, която да подкрепи човека с увреждане във воденето му на достоен и независим живот.
Призът „Човек на годината“ 2021 получиха образователните медиатори за усилията им, свързани с обучението на децата в условията на епидемията от COVID.
Колективна номинация получиха специалистите, които професионално и активно са се борили срещу дезинформацията относно ваксинопрофилактиката на COVID-19 в условията на здравната криза в България. Това са проф. Радостина Александрова, проф. Радка Аргирова, д-р Христиана Бацелова, д-р Цветелина Великова, проф. Георги Момеков и доц. Емил Славов.
Отличени и номинирани бяха и редица други личности, допринесли за правата на човека у нас. Всички тях може да видите тук.
Отличията се връчат на 10 декември, когато се отбелязва Международният ден за правата на човека. Тази година той е под мотото “Всички хора- всички равни“. На тази дата с различни събития се популяризира зачитането на човешките права и тяхната защита. Събитието се организира за 14-та подред година.