Всяка година Европейското обединение по гастроентерология (UEG) финансира ограничен брой проекти за нови Европейски ръководства (гайдлайни) във важни за гастроентерологичната практика теми. Тази година за първи път се финансира български проект с ръководител д-р Радислав Наков от Европейското дружество по неврогастроентерология и мотилитет (ESNM).
Гайдлайнът е за подуване и абдоминално разтягане, като освен от ESNM, се подкрепя от Българското дружество по гастроентерология, Европейската асоциация по гастроентерология, ендоскопия и хранене (EAGEN), Европейското дружество на гастроентеролозите от доболничната помощ (ESPCG), Румънското и Хърватското дружество.
Работната група от експерти, ръководена от д-р Наков, ще предложи становища относно разпространението, симптомите, диагнозата, патофизиологията, усложненията и лечението на подуването и разтягането на корема. За всяка тема ще бъде направено систематично проучване на литературата. Процесът на консенсус Delphi (80% праг на съгласие) чрез GRADE системата ще бъде използван за категоризиране на качеството на доказателствата и силата на препоръките.
Какво означава подуване и разтягане на корема?
Подуването и разтягането на корема са сред най-често съобщаваните стомашно-чревни симптоми. Разпространението им е значително, вариращо от 16-31% в общата популация. Редица данни подчертават значителната им роля в компрометирането на качеството на живот на засегнатите лица.
Диагноза
Диагностичните критерии на Рим IV за функционално подуване и разтягане на корема включват:
- повтарящо се подуване и/или разтягане, настъпващо средно поне един ден седмично
- подуването на корема и разтягането трябва да бъдат преобладаващият ГИ симптом;
- пациентите не трябва да отговарят на критериите за IBS, функционален запек, функционална диария или функционална диспепсия.
Симптомите трябва да се появяват през последните 3 месеца, като симптомите започват поне 6 месеца преди диагнозата. Подуването и разтягането на корема обикновено съвпадат с други функционални стомашно-чревни нарушения.