Националната конференция по гастроентерология се проведе в периода 15-16 октомври. Предвид несигурната епидемична обстановка в страната и с цел осигуряване безопасност на всички участниците, събитието се реализира на живо от студио с онлайн аудитория. Темата на конференцията „Възпалителни заболявания на гастроинтестиналния тракт и хепатобилиарната система” внесе разнообразие в ежедневната клинична дейност на специалистите.
По време на Takeda GI Academy, която своеобразно откри Националната конференция, и за която ще ви споделим повече информация в следващите ни материали, успяхме да поговорим с проф. Красимир Антонов, Председател на БДГЕ. Вижте какво сподели той в следващите редове:
Проф. Антонов, какво да очакват присъстващите от Националната конференция по гастроентерология?
Националната конференция се очерта като едно много интересно събитие. Много теми ще бъдат дискутирани, като покрай важните теми, тези, които са глобални за гастроентерологията – възпалителните заболявания на дебелото черво (Болест на Крон и Улцерозен колит), за които ще има много доклади, ще се спрем и на някои по-редки заболявания като болестта на Гоше, синдром на късото черво и други състояния, с цел да обогатим знанията на нашите колеги.
Ще очертаем широката палитра от интереси, с които нашето Дружество се занимава. Поканили сме възможно най-добрите наши специалисти, което е особено ценно, заедно с много млади колеги, навлизащи мощно в научноизследователската дейност, както и в клиничната работа, което лично мен много ме радва.
Важно е знанията да се предават между поколенията, и няма на практика сесия, в която да не участва млад гастроентеролог с доклад. Надявам се, че колегите ще се представят, както очаквам – много добре, заедно с утвърдените имена. Всеки един от нас може да почерпи опит и знания от това, което те ще ни представят.
Темата на конференцията е „Възпалителни заболявания на гастроинтестиналния тракт и хепатобилиарната система“. Защо избрахте точно тази тематика?
Идеята беше да се занимаваме с възпалителни заболявания във връзка с наличната пандемия – COVID-19, но решихме, че прекаленото концентриране само върху проявите на COVID-19 в гастроинтестиналния тракт, много ще ограничи тематиката. Освен този вирус, много други възпалителни заболявания на гастроинтестиналния тракт са налице и те са наше ежедневие. При много от тях имаме голям напредък – в разбирането, диагностиката и лечението, и затова решихме да разширим тематиката.
Включихме и заболявания на черния дроб, и то по-скоро не като клиника, а като това, което СЗО поставя като задачи пред всички специалисти и по-специално гастроентеролозите, а именно изкореняването на инфекции като Хепатит Б, Хепатит С от лицето на Земята. Това е една много отговорна задача, има много неща, които могат да се направят. Именно затова включихме и тази тематика, за да може да се обяви, че в България вече имаме Национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити, и може да се стъпи вече на държавна политика, навлизайки по-смело в тази проблематика – борбата с вирусните хепатити.
Ще бъде интересно и представеното в билиарната система, тоест възпалителните заболявания и новите начини за диагностика. Ще бъдат представени уникални техники, които нашите колеги извън София ще могат за пръв път да видят. Добавяме и симпозиумите на компаниите, в които те представят определен продукт, свързан с възпалително заболяване на гастроинтестиналния тракт или черния дроб. По този начин се получава една много широка палитра и всеки може да си избере какво да слуша.
Кои са чуждестранните гост-лектори на тазгодишното издание и какви теми ще представят пред аудиторията?
Това са двама колеги от Гърция и Германия, които ще представят проблематиката за острото кървене от гастроинтестиналния тракт, където определено има много нови подходи, които ние трябва да прилагаме в България. Ще бъде една обзорна лекция, показваща какво се прави в тази област, както и някои подходи, които би трябвало и ние да ги въведем. Тази интересна сесия ще се модерира от д-р Кацаров. Считам, че той допълнително като представител на една от водещите клиники в България с Катедра по гастроентерология – ВМА, ще ни демонстрира най-доброто в света.
Какво е желанието за участие от страна на специалистите в продължаващата пандемична обстановка?
Мога да кажа, че дистанционното провеждане, както е в случая, има своите преимущества, особено в такава ситуация. Въпреки липсата на директен физически контакт с колегите, което е много нужно, те считат, че спрямо ситуацията, този дистанционен подход, е много удачен, и затова се включват много активно. Всички много рано обявиха лекторите си, и това, което ме радва, факт е, че беше и съзнателна политика на ръководството, тъй като достъпът е безплатен до нашия конгрес, но виждам и много голямо желание за участие. Колко ще участват – ще разберем скоро, но заявките са над 300, дай Боже и бройката да се увеличи.
Мисля, че конференцията ще постигне своята цел – максимално широка аудитория, която да бъде запозната с максимално най-добрите неща в областта на възпалителните заболявания на гастроинтестиналния тракт и черния дроб.
Искам да пожелая на колегите да се пазят. Дай Боже всички да преминем през този тежък период и догодина, когато вече трябва да бъде Националният конгрес, да се съберем на живо. Колеги, догодина на живо в София през октомври на Националния конгрес!