Повече от 300 участници от цяла Европа и от различни специалности присъстваха на първия по рода си виртуален Европейски конгрес по неврогастроентерология – NeuroGASTRO 2021, организиран от Европейското дружество по неврогастроентерология и мотилитет (ESNM). Поради глобалната пандемия с COVID-19 и нейните безпрецедентни предизвикателства, двугодишното събитие се проведе онлайн между 2 и 4 септември 2021 г. Програмата бе под мотото „Подобряване на разбирането и лечението в неврогастроентерологията и мотилитета“.
Първият ден започна със следдипломно обучение с много образователни и полезни за ежедневната практика теми: затруднено преглъщане, подуване на корема, диария, запек, манометрия и ПОЕМ. По време на първата пленарна сесия Дейвид Грунди от Университета в Шефилд получи награда за цялостен принос в неврогастроентерологията и изнесе специална лекция. Най -добрият абстракт по фундаментална наука беше присъден на Петер Некел от университета в Тюбинген за работата му „Множеството лица на Wnt: регулатор на пролиферацията и клетъчната смърт в ентералната нервна система“, докато най -добрият абстракт по транслационна наука беше даден на Йоост Алгера от Университета в Гьотеборг за своето изследване „Прогноза за отговора към безглутенова диета при СРЧ“. Освен това беше наградено най -доброто изследване в клиничната медицина – „Ефикасност и време на повторно въвеждане на непознат прах при пациенти с IBS на диета с ниско съдържание на FODMAP“ от Карен ван ден Хуте от KU Leuven.
Първият ден продължи с висококачествени научни симпозиуми за гастроезофагеална рефлуксна болест, образна диагностика и оценка на дисмотилитета. Денят завърши с обсъждане на най-съвременни диагностични тестове за подвижност на хранопровода, съсредоточени върху Чикагската класификация версия 4.0 и класификацията Лион 1.0.
На следващия ден научната програма беше много интензивна с иновативни симпозиуми по клинично лечение на фекална инконтиненция и запек, генетика при функционални чревни заболявания (ФЧЗ), опиоиди и стомашно -чревния тракт, механизми на висцерална болка и припокриващи се нарушения в неврогастроентерологията. Много полезна беше сесията за специализанти, която даде практически съвети как успешно да се публикува в сп. “Neurogastroenterology & Motility”, как да се успее като учен в неврогастроентерологията и как успешно да се кандидатства за грантове. Освен това се проведе специална сесия за новите Европейски препоръки за гастропареза и функционална диспепсия. Микробиотата и новите клинични изпитвания в неврогастроентерологията също бяха обсъдени подробно.
Последният ден на NeuroGASTRO 2021 започна със симпозиум за текущите и бъдещите дейности на Римската фондация, който отвори малко вратата за това какво да очаквате от критериите Рим V. Доста интересна сесия бе тази за първите Европейски препоръки за водород и 13C дихателни тестове. Гайдлайнът е създаден с много активно българско участие. Освен това през деня бяха обсъждани електрическа стимулация при ФЧЗ, клинично поведение при пациенти със симптоми на преглъщане и рефлукс и фундаментална неврогастроентерология.
За първи път в дългогодишната си история, на Neuro GASTRO имаше и активно българско участие. Това се дължи на факта, че от 2021 г. Българското дружество по неврогастроентерология и мотилитет (БДНМ) е активен член на ESNM. На конгреса чрез пленарен доклад, д-р Радислав Наков, председател на БДНМ и член на управителния съвет на ESNM, изнесе първите за България данни относно честотата и рисковите фактори на рефлуксната болест. Като постерни презентации бяха представени данни за ефективността на телемедицината при диагностика на пациенти с ФЧЗ и първите данни от Европейското проучване за вариации в грижата на пациентите със синдром на раздразненото черво – DICE Study.
Въпреки пандемията от COVID-19 и нейните предизвикателства, тазгодишният виртуален NeuroGASTRO 2021 представи най-доброто обучение, наука и напредък в неврогастроентерологията по интерактивен начин, спазвайки своите стандарти за високо качество. Следващият NeuroGASTRO се планира да се проведе през 2023 г. в Букурещ, Румъния.