Проф. Радка Аргирова, вирусолог в Клиничната лаборатория на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда поставя основите на научните изследвания на ХИВ в България.
Преди близо 40 години все още в началото на кариерата си тя решава, че не е достатъчно само да се говори за СПИН и поема риска да бъде арестувана, вкарвайки тайно първата жива проба на вируса у нас. Това за пореден път демонстрира изключителната важност на качествата смелост и дързост в медицинските научни изследвания. Повечето учени са свикнали на думи като “Това няма как да стане”, “Не е приложимо в България” и “Не си слагай главата в торбата” от страна на менторите си.
Слава богу, проф. Аргирова не е от учените, които си поставят граници. Тя заминава на международна конференция в Хамбург, на която присъства и американският биомедицински изследовател, станал световноизвестен с откриването на вируса ХИВ Робърт Гало.
„Ние се познаваме като вирусолози. Той ме попита какво става в България и му казах, че не можем да имаме диагностика, след като нямаме самия вирус и не можем да търсим антитела срещу него. Той каза, че щом това е проблемът, веднага ще ми даде. Беше ми връчен в един пластмасов съд със съответната среда и аз го сложих в дамската си чанта и го донесох. След което станах обект на много сериозни проучвания, които завършиха едва 2 години по-късно.“, разказа проф. Аргирова.
В последствие вирусологът е натоварен и със задачата да организира първата лаборатория в страната, благодарение на което ХИВ се диагностицира и у нас.
Примерът от тази интересна история е хубаво да послужи като вдъхновение за съвременните български лекари, занимаващи се с наука. На всички ще им бъде казвано редица пъти, че работата им е безсмислено, но те трябва да вярват в личните си качества и умения, и да бъдат смели в името на по-добрата грижа за пациента.