Някои преболедували съобщават за остатъчна симптоматика месеци след оздравяване дори при леко протичащ COVID-19. Това явление е известно като „дълго протичащ COVID” и има общи характеристики с миалгичен енцефаломиелит , известен още като синдром на хроничната умора.
В периода между март и септември 2020г. над 4 млн. души във Великобритания, САЩ и Швеция използват мобилно приложение, в което всеки ден съобщават за налични дихателни, стомашно-чревни или системни състояния. От тях 4182 дават положителен PCR тест за инфекция със SARS-CoV-2. Наличие на остатъчни симптоми на 8-та и на 12-та седмица има при съответно 4.5% и 2.3% от преболедувалите от COVID-19.
Участниците, съобщили за над 5 симптома през първата седмица от болестта (по-конкретно уморяемост, главоболие, задух, дразнене в гърлото и болка в мускулите) са с по-голяма вероятност от продължително протичане и остатъчни оплаквания (OR 3.5). Хората в напреднала възраст, страдащите от астма и показаните за хоспитализация са с по-голяма вероятност да съобщават за остатъчни симптоми. Сред най-честите хронифицирани оплаквания са уморяемост, главоболие и аносмия.
В допълнение, преболедувалите от COVID-19 са сравнени с участници, които съобщават за насочващи към COVID-19 симптоми, но които са с отрицателен PCR тест. При симптоматичните контроли шансът за развитие на хронични оплаквания е значително по-нисък отколкото при преболедувалите.
Коментар:
Според изследването, сравнително малка част от симптоматичните болни с положителен PCR тест за COVID-19 развиват остатъчни симптоми като в най-голям риск са възрастните, хората с придружаващи заболявания и с тежко протичане на инфекциозното заболяване. Според други проучвания, хроничните оплаквания персистират до 7 месеца след инфекцията при 50% от хората, тоест истинската заболеваемост от „дълго протичащ COVID” остава неясна.
Източник:
- Sudre CH et al. Attributes and predictors of long COVID. Nat Med 2021 Mar 10; [e-pub]. (https://doi.org/10.1038/s41591-021-01292-y)
J watch: