Описаха произхода на псориазиса и екземата

Автори от Кингс колидж и от университета в Нюкасъл откриха, че при кожата на пациенти с екзема и псориазис има общи молекулни механизми, развиващи се в клетките. Новото откритие има потенциала да доведе до създаването на специфично лечение за двете заболявания.

Проучването, публикувано в сп. Science, предоставя нов поглед над възпалителния процес, което би спомогнало и за намирането на ефективна терапия за други инфламаторни болести като ревматоиден артрит и възпалителни чревни заболявания. То е част от проекта за създаване на Клетъчен атлас на човешкото тяло, чиято цел е изследването на всеки клетъчен вид в организма.

Кожата има бариерна функция, която защитава тялото от бактерии и вируси. Възпалителните кожни заболявания като атопичния дерматит и псориазиса са хронични състояния, при които има свръхреактивност на имунната система и развитие на сърбеж и обриви. Тези заболявания имат значителен ефект върху качеството на живот, техният произход е неизвестен, а създаденото до момента лечение помага със симптомите, но не води до трайно оздравяване.

За да разберат как се образува и диференцира кожата с нейните клетъчни слоеве, авторите сравняват взети проби от пациенти с псориазис и екзема с биопсии от здрави хора. Използвайки технологии за изследване на клетъчно равнище от последно поколение, учените анализират над половин милион кожни клетки и особеностите на генетичния материал във всяка една от тях. Това им позволява да видят не само как ще изглежда всяка клетка, но и как тя комуникира със съседните на нея структури.

Авторите откриват, че при засегнатите от псориазис кожни клетки има много сходни механизми с тези на развиващите се клетки.

Проф. Музлифа Ханифа от университета в Нюкасъл обяснява следното:

“Клетъчният атлас ни показва специфичните молекулни сигнали, които се изпращат от здравите клетки за да “повикат” компонентите на имунната система и да образуват защитния слой на кожата. Изненадващото, което открихме е, че кожните клетки при екзема и псориазис изпращат повече такива сигнали, което води до свръхактивация на имунната система и до поява на симптоми. Откритието че при тези кожни клетки има повторна поява на клетъчни механизми, типични за периода на съзряване, представлява огромен скок в изучаването на възпалителните кожни заболявания.”

Въпреки че проучването е насочено към сферата на кожните болести, то има потенциал да помогне за по-пълното разбиране и на други възпалителни заболявания, поради общите белези между тях. Изследването разкрива особеностите в развитието на здравата кожна тъкан и открива кои клетъчни типове са типични за зрелите хора. Това би имало приложение при регенеративната медицина и особено при лекуване на пациенти с изгаряния.

От десетилетия се изучават клетъчните култури, развити в лаборатория, но все още остава неясно кои техни свойства могат да се наблюдават и при живия организъм. С разкриването на клетъчните механизми при материал, взет непосредствено преди изследване, разработката на Клетъчния атлас на човешкото тяло играе ролята на шаблон, по който учените могат да създадат здрава кожна тъкан в лабораторини условия.

Източник:

  1. Reynolds1 G, Vegh P, Fletcher J et al. Developmental cell programs are co-opted in inflammatory skin disease Science 22 Jan 2021: Vol. 371, Issue 6527, eaba6500 DOI: 10.1126/science.aba6500