Проф. Христакиева: Съвременните биологични лекарствени продукти контролират много добре псориатичната болест и различните й прояви

Проф. Евгения Христакиева е ръководител на Клиниката по дерматология към УМБАЛ „Проф. Д-р Стоян Киркович“ – Стара Загора. Председател е на Българо-немското дерматологично дружество, на Югоизточния клон на Българско дружество по дерматология (БДД)  и член на Управителния съвет на БДД.

Работила е в болницата Хадаса към Еврейския университет, Йерусалим, Израел и в Немския медицински център Ен Бокек в Израел. Специализирала е дерматохирургия и фототерапия в Клиниката по дерматология и венерология Vivantes–Neukeoln, Берлин.

Какви са предимствата на новите медикаменти за лечение на псориазис?

Псориазисът е хронично имуномедиирано системно възпалително заболяване, при което взаимодействието на различни имунни клетки води до активиране на каскадата на възпалението. Кожната форма се изявява клинично най-често с червени плаки покрити със сребристо-бели люспи, разположени по кожата в различни части на тялото, могат да бъдат засегнати нокти, косми и стави.

Въвеждането на биологичните лекарствени продукти, които подтискат механизма на активиране на проинфламаторните цитокини, отделени от имунните клетки, представлява най-големият напредък в лечението на умерения до тежък псориазис в последното десетилетие. То позволява на дерматолога да контролира както симптомите на псориазиса, така и подлежащото системно възпаление и свързания коморбидитет.

От 2004 година след въвеждането на първия продукт Etanercept, за кратко време се появиха още 3 подобни препарата (TNF–α инхибитори); Infliximab, Adalimumab и  Certolisumab през 2018 година. Те показаха революционни резултати в овладяването на тежките форми на псориазис и артрити, но поради липса на отговор във времето при някои пациенти или недостатъчен ефект, медицината се прицели в по-таргетни мишени в патогенезата на заболяването.

Така се появиха блокери на IL 12/IL 23 p40 (Ustekinumab), блокери на IL 17 А (Secukimumab, Ixecisumab, Brodalumab). От 2017 година вече са въведени  и считаните за постигащи най-добри терапевтични цели, инхибиторите на IL 23 p19 (Guselkumab, Tildrakisumab).

Дерматолозите измерват ефекта от лечението при кожните форми на псориазис със  разликата в точките по скалата PASI  преди и след лечение. Съвременната оценка за успешно лечение се измерва със PASI 90 или  PASI 100 (почти пълно или напълно изчистване на плаките), времето за което е постигнат този резултат, както и оценка колко дълго се задържа той.

Новите медикаменти, които прицелно атакуват определени интерлевкини  отговарят на основните критерии за висока ефективност, бързо настъпване и по-дълготраен ефект, добро повлияване върху качеството на живот и добър профил на безопасност.

Какво се очаква на пазара в полза на пациентите с псориазис?

Новите биологични лекарствени продукти представляват рекомбинантни, високо-афинитетни, изцяло човешки моноклонални антитела, които селективно се свързват и неутрализират определени мишени. Изцяло човешкото моноклонално антитяло се счита понастоящем за „произведение на изкуството“ и носи най-малък риск за имунологична реакция вследствие на образуване на антитела срещу медикамента и намаляване клиничния отговор от лечението.

Медицината се стреми към този нов биологичен стандарт за намаляване на имуногенността. Поради високата им цена, Здраноосигурителните каси имат доста рестриктивни правила за тяхното реимбурсиране, като в България, НЗОК е въвела два пъти по-тежки критерии за включване на  пациент с псориазис на биологична терапия. Към момента в България за лечение на тежки форми на псориазис са реимбурсирани като първи избор Etanercept, Infliximab, Adalimumab и Ustekinumab. При неповлияване от тези медикаменти като втори избор се реимбурсира Secukinumab и Ixekisumab.

Казват, че интерлевкин 23 (IL 23) е новата „гореща цел“ в псориазиса. Можете ли да обясните на достъпен език за пациентите защо е така?

Биологичните лекарствени продукти, които инхибират IL 23 осигуряват по-целенасочена  и по-висока блокада на възпалителния път при псориазис. Това дава предимство за стабилна, дългосрочна ефикасност и безопасност, с по-дълго придържане. Доказателствата за това са резултатите от клиничните проучвания направени с този медикамент и сравнени с другите известни вече на пазара биологични препарата, с участието на повече от 2900 пациента.

Те показват бързо начало на ефикасност със значимо по-висок процент подобрение на PASI още на втората седмица на приложение с по-благоприятна поносимост при пациенти с псориазис по време на едногодишното лечение , изразено чрез постигане на PASI 90. Имат лесен и удобен за пациентите начин и ритъм на приложение. Значително подобряват качеството на живот. Те постигат по-добри резултати и при трудни за лечение клинични форми като засягане на скалп, нокти, длани и ходила.

Важно ли е да се съобразят коморбидностите в лечението на псориазис – все пак до 30 % развиват ставни изменения, пациентите с псориазис са с повишен сърдечно съдов риск, и с повишена честота развиват други автоимунни състояния?

Пациентите с псориазис имат много често различни придружаващи заболявания (метаболитен синдром, сърдечно-съдовите заболявания) и  приемат лекарства, които могат да влошат или забавят терапевтичния ефект на кожното заболяване (АСЕ инихибитори, бета блокери, хлортиазидни диуретици).

Най-честите други имуномедиирани заболявания, които са свързани с псориазис са псориатичния артрит, възпалителните заболявания на червата, увеита. В днешно време се приема концепцията за псориатична болест. Съвременните биологични лекарствени продукти контролират много добре псориатичната болест с нейните различни прояви.

Златно правило е да се прилага индивидуален подход при лечението на псориазис съобразено с тежестта и клиничната форма, коморбидността и качеството на живот на пациентите. Това дава възможност на дерматолозите да се справят с предизвикателствата на тази болест.

Петя Петрова

Още статии за автоимунни заболявания, можете да четете на портала за автоимунни заболявания Пробуди се – www.probudise.bg

Всичко за болестите псориазис, псориатичен артрит, болест на Бехтерев, ревматоиден артрит, улцерозен колит и болест на Крон.

Сайтът е под редакция на екип от водещи лекари

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email