Д-р Валерия Матеева, дм е специалист по кожни и венерически болести във Военно-медицинска академия. Член е на Българското дерматологично дружество, Европейската академия по дерматология и венерология и Международното дружество по дерматопатология. Д-р Матеева даде специално интервю за probudise.bg свързано с автоимунните заболявания псориазис и псориатичен артрит.
На какъв етап от заболяването страдащите от псориазис се обръщат за помощ към специалист и какво внимание отделя българският пациент на здравето на кожата си?
Заболяването псориазис не протича на стадии, како някои други заболявания на кожата. Обикновено псориазисът се характеризира с периоди на обостряне и такива на ремисия с разнообразни клинични прояви – някои типични, други – по рядко срещани.
Българските пациенти са интелигентни и повечето от тях идват на преглед при първи, понякога и незначителни прояви на заболяването. В някои случаи ранните прояви на псориазис са трудно различими от екзема, себореен дерматит и др. заболявания. Пациентите настояват за категорична диагноза, но понякога това е невъзможно и е необходимо търпение и проследяване на симптомите в еволюция.
Кои са ранните белези на псориазисa?
Псориазисът влиза в групата на т.нат. еритемо-папуло-сквамозни дерматози и неговите типични клнични белези са зачервяване, залющване и задебеляване на кожата. Най-честите места на поява на тези симптоми са лакти, колена, кръст и скалп.
Специална фома на псориазис е засягането на ноктите, като в някои случаи то може да предхожда кожните прояви. Нокътният псориазис се счита също така за ранен прогностичен белег за ставно засягане в бъдеще.
Колко често псориазисът протича заедно с псориатичен артрит?
Съвременните данни показват, че между 10 и 30% от пациентите с псориазис в бъдеще развиват псориатичен артрит. Разпространен е терминът „болест в болесттта”. Първите белези на псориатичния артрит са болка и подуване на малките стави на пръстите на ръцете и краката и болка в долните отдели на гръбначкия стълб. В допълнение се развива и повишена уморяемост и намален обем на движенията.
При поставяне на диагозата псориазис е много важно да се обърне специално внимание на пациента дали той има макар и незначителни ставни оплаквания. Ранното лечение на ставното засягане е изключително важна, за да се избегне евентуална бъдеща инвалидизация.
Какви мерки, освен терапията, е необходимо да взимат болните с псориазис, за да подобрят своето качество на живот?
Без съмнение класическата терапия, провеждана от специалист, е водеща при лечението на псориазиса. Самолечението често крие опасности, поради риск от тежко обостряне. По принцип псориазисът се подобрява при излагане на слънце. Морелечението и балнеотерапията са прекрасни природосъобразни алтернатични методи на лечение, които са доказали своята ефективност във времето. Важно е да се отбележи, че слънчето повлиява благоприятно само кожните прояви на псориазиса, но не и псориатичния артрит.
Не съществува единно мнение за ролята диетата при псориазис. Пациентите често съобщават, че намаляването на консумацията на захар, алкохол, глутен и някои зеленчуци като домати, картофи, чушки и патладжани води до подобряване на псориазиса. Също така се препоръчва прием на повече риба, зеленчуци и витамин D.
Скорощно мащабно проучване върху ролята на диетата при псориазис определя като ефективни веганската диета, Палео диетата и Пагано диетата. Също така пациентите изказват удовлетворение от безглутеновата диета и диетата богата на протеини и средиземноморската диета.
Важно е да се отбележи, че гореспоменатите диетични хранения се препоръчват от пациентите на база на техния положителен опит, но специалистите често се въздържат от подобни препоръки, поради липсата на доказана връзка между псориазиса и храненето. Намаляването на телесното тегло е единствената доказана мярка за подобряване на псориазисa у пациенти с наднормено тегло и затлъстяване.
Умрената двигателна активност се препоръчва при болни от псориазис, поради известната връзка между псориазиса и сърдечно-съдовите заболявания и риска от наднормено тегло.
Социалната ангажираност също има благоприятно отношение към качеството на живот при болните от псориазис, поради повишения риск от развитие на депресия.
Още статии за автоимунни заболявания, можете да четете на портала за автоимунни заболявания Пробуди се – www.probudise.bg
Всичко за болестите псориазис, псориатичен артрит, болест на Бехтерев, ревматоиден артрит, улцерозен колит и болест на Крон.
Сайтът е под редакция на екип от водещи лекари
Д-р Ана-Мария Младенова